NASA uzayın haritasını çıkaracak (Video)

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda Dine tarafından 15 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  NASA uzayın haritasını çıkaracak (Video) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE) adlı uydu California'dan fırlatıldı.
  Amerikan uzay çalışmaları kurumu NASA, uzayın ve yıldızların haritasını çıkaracak Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE) adlı uyduyu California'dan fırlattı.
  NASA'dan yapılan açıklamada, uyduyu taşıyan Delta II tipi füzenin Amerikan Hava Kuvvetleri'ne ait Vandenberg üssünden TSİ 17.09'da fırlatıldığı belirtildi. NASA, geçen Cuma uyduyu fırlatmayı, füzenin motorundaki bir arızadan ötürü ertelemişti.
  Yeryüzünden 500 km ötede yörüngeye oturtulacak 320 milyon dolarlık uydu bir ay içinde çalışmaya başlayacak.
  Kızılötesi dalgaları yakalayarak sadece uzayı incelemekle kalmayacak WISE uydusu, aynı zamanda milyonlarca gökcismini kayda geçirerek, Güneş Sistemi, Samanyolu ve evrenle ilgili bilgileri haritaya dökecek.
  Yaklaşık 9 ay süreyle uzayı inceleyecek WISE bu süre zarfında uzayın
  tamamını kapsayan 1,5 milyon fotoğraf elde edecek.
  Çok zayıf ışıklı ve uzakta olması nedeniyle görülemeyen gökcisimlerini bulmak için evreni tarayacak WISE uydusunun, Güneş Sistemi'nde şimdiye kadar tespit edilemeyen yüz binlerce karanlık asteroidi ve uzayın uzak noktalarında gizlenmiş milyonlarca yıldız ve galaksiyi ortaya çıkarması bekleniyor.
  İnsan gözünün göremediği, ancak soğuk cisimlerin yaydığı bir ışık biçimi olan kızılötesi radyasyonu gözlemlemek için 9 ay süreyle tüm uzayı tarayacak uydu, kendi kızılötesi ısısından ötürü, gözlem cihazlarının ısınmasını önlemek için teorik olarak ulaşılabilir en düşük sıcaklık olan mutlak sıfıra (eksi 273.15 derece santigrat) kadar soğutulması amacıyla donmuş hidrojen yüklü bir tanka yerleştirilecek.
  Sönmüş yıldızlar olan kahverengi cüceleri de tespit etmesi umulan ve uzaydaki toz zerrelerine kadar ulaşabilecek kızılötesi ışınlar yayabilen WISE'ın, daha önce uzaya gönderilen kızılötesi teleskoptan 500 kat daha hassas olduğu belirtildi.

  Video:
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - NASA uzayın haritasını Forum Tarih
Doğadaki Tüm Maddeler Aynı Sıcaklıkta Donsaydı Eriseydi Kaynasaydı Doğa ve Bitkiler 25 Aralık 2013
Naşa İlköğretim Okulu Bilgileri Simav Kütahya Kütahya Tanıtımı 27 Kasım 2011
2012 Marduk Nasa Konu Dışı Başlıklar 28 Mayıs 2011
2012 Kehanetleri Nasa Konu Dışı Başlıklar 25 Mayıs 2011
anket anasayfaya vBulletin Eklentiler Pluginler Temalar 22 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş