NASA, güneş sisteminin sınırlarını araştıracak

'Eğitim Haberleri' forumunda NeslisH tarafından 20 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  NASA, güneş sisteminin sınırlarını araştıracak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  SAN ANTONIO (İHA) - ABD uzay kurumu NASA, bugün uzaya bir araç göndererek, güneş sisteminin uç kesimleriyle ilgili araştırmalar yapacak.

  Dünya yörüngesinin çok üzerine gönderilecek Yıldızlararası Sınır Araştırma Aracı IBEX, güneş sisteminin dünyadan milyarlarca kilometre uzakta, bilinmeyen kısımlarıyla ilgili fotoğraflar çekecek. Fotoğraf çekmek için uygun araçlarla teçhiz edilen IBEX, güneş sisteminin yıldızlararası uzayla kaynaştığı bölgeden ilk kez bilgiler almaya çalışacak. Bölge son derece çalkantılı gazlarla dolu ve manyetik alanlarla kaplı.

  IBEX projesinin sorumlularından David McComas, "Yıldızlararası sınır bölgesi çok önemlidir. Çünkü bu gölge bizi çok sayıda tehlikeli galaktik kozmik ışınlardan koruyor. Bu kalkan olmasaydı ışınlar dünya yörüngesine nüfuz edecek ve uzay seferleri çok daha tehlikeli olacaktı" dedi.

  Şimdiye kadar bölgeden Voyager 1 ve 2 uzay araçlarının gönderdiği bilgilerden haber alınabiliyor. Halen faal halde olan bu araçlar güneş sisteminin ötesine doğru yol alıyor.

  Gelişmiş cihazlarla dolu, 462 kiloluk IBEX'in, güneş sisteminin sınır noktalarıyla ilgili olarak bilim adamlarına yeni bilgiler sunması bekleniyor. Araç, kozmik radyasyon konusunda da araştırmalar yapacak.
   

Bu Sayfayı Paylaş