NASA "Ay tatbikatı" yaptı

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda Siraç tarafından 14 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  NASA "Ay tatbikatı" yaptı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  NASA "Ay tatbikatı" yaptı

  Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Havaii'de yaklaşık iki hafta süren Ay seyahatinde kullanılacak teçhizat ve araç denemelerini tamamladı.
  [​IMG]  NASA yetkilileri, denemeleri yapılan In Situ Resource Utilization Project ile astronotların Ay'da inilen bölgedeki kaynakları kullanma ve Ay toprağından ihtiyaçları olan oksijeni elde etme yöntemlerinin test edildiğini belirtti.

  Havaii'nin volkanik toprağının Ay'ın "regolit" adı verilen toprağına çok benzediğini ifade eden NASA yetkilileri, Ay'da inilen bölgedeki kaynaklarla yılda bir ila iki bin metreküp oksijen üretilebileceğini, bunun da Ay istasyonundaki 4 ila 6 kişinin bir yıl boyunca nefes almasına yeteceğini kaydetti.

  Havaii'deki denemelerin Ay'da yaşam için gerekli olanların nasıl elde edebileceğini ortaya koyduğunu belirten yetkililer, Ay'daki materyallerden oksijen elde etmeye yarayan hidrojen dönüştürme sisteminin ve oksijenin nasıl depolanacağının denendiğini bildirdi.

  NASA yetkilileri ayrıca, ay aracı için özel olarak geliştirilen lastiğin, matkabın ve gece görüş sisteminin denendiğini belirtti.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - NASA tatbikatı yaptı Forum Tarih
Doğadaki Tüm Maddeler Aynı Sıcaklıkta Donsaydı Eriseydi Kaynasaydı Doğa ve Bitkiler 25 Aralık 2013
Naşa İlköğretim Okulu Bilgileri Simav Kütahya Kütahya Tanıtımı 27 Kasım 2011
2012 Marduk Nasa Konu Dışı Başlıklar 28 Mayıs 2011
2012 Kehanetleri Nasa Konu Dışı Başlıklar 25 Mayıs 2011
anket anasayfaya vBulletin Eklentiler Pluginler Temalar 22 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş