Nasıl Sağlıklı Beslenebilirim?

'Diyet Beslenme' forumunda maviboncuk tarafından 19 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. maviboncuk

  maviboncuk Üye

  Nasıl Sağlıklı Beslenebilirim? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Nasıl Sağlıklı Beslenebilirim?

  Sağlıklı beslenme yeterli ve dengeli beslenmedir. Vücudumuzu oluşturan hücrelerin düzenli ve dengeli çalışmasını sağlamak için besin öğelerinden yani yağlar, karbonhidratlar, proteinler, vitaminler ve minerallerden yeterli miktarda almalıyız.
  Nasıl Sağlıklı Beslenebilirim?
  [​IMG]

  Vücudumuzun tüm besin maddelerine ihtiyacı vardır. Tek taraflı beslenmek yani sadece protein veya karbonhidratla beslenmek yanlıştır. Dengeli beslenerek vitaminler, mineraller ve lifler gibi önemli besin maddelerinden de almış oluruz.
  Yemek yeme alışkanlığımız zihinsel ve bedensel faaliyetlerimizi etkileyen unsurlardan biridir. Sağlıksız beslenme düşünme ve kavrama yeteneğinin azalmasına ve hafıza kayıplarına neden olur. Günde 8 saat uyuduğunuz halde kendinizi yorgun hissediyor, bedensel, zihinsel faaliyetlerinizde çabuk yoruluyor, hafıza ve düşüncenizde azalma görüyorsanız mutlaka yemek yeme alışkanlığınızı gözden geçirin ve aşağıdaki önerilerimize bir göz atın.
  Beslenme piramidi 5 ana besin grubunu içerir. Piramit en altta yer alan ve sıklıkla tüketilmesi gereken karbonhidratlarla başlar ve daha az tüketilmesi gereken gıdalara doğru gider. Bu besin grupları karbonhidratlar, mineraller, proteinler, yağ ve şekerdir.Beslenme piramidi gıdaların doğru seçimi için rehberiniz olmalıdır.
  Karbonhidratlar:Alt grupta yer alan ve sıklıkla tüketilmesi gereken gıdalardır. Karbonhidratlar pirinç, bulgur, makarna gibi tahıllardır.
  Mineraller: Sağlıklı yaşam için gereklidir. Mineraller (kalsiyum, bakır, iyot, demir, çinko vb.) sebze ve meyvelerde bulunur, hücre korunması ve sağlıklı diş, kemik, cilt yapısı için önemlidir. Mineraller ayrıca kalp ritmi, kan basıncı, vücuttaki sıvı dengesi gibi daha birçok düzenleyici fonksiyonlarda rol oynar.
  Proteinler: Vücudun en etkili kalori yakıcı bölümü olan kas dokusunu güçlendirmek açısından çok önemlidir. Protein ette, süt ürünlerinde ve daha az olarak hububat ürünlerinde bulunmaktadır.
  Yağ-şeker: Yağ ve şeker, çok az tüketilmesi gereken gıdalardır fakat A, D, E ve K vitaminleri gibi vücudumuz için önemli vitaminleri taşıma görevi yaptıklarından dolayı sağlığımız için yenilmesi de çok önemlidir. Sıvı ve katı yağlar, şeker ve tatlılar bu grupta yer alır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nasıl Sağlıklı Beslenebilirim Forum Tarih
Sosyal yönden sağlıklı bir insan nasıl olmalıdır kısaca Konu Dışı Başlıklar 26 Kasım 2016
Sağlıklı bir hayat nasıl olur kısaca Genel Sağlık 3 Aralık 2015
Sağlıklı Çevre Nasıl Olmalıdır Doğa ve Bitkiler 16 Şubat 2012
Okul Ortamında Sağlıklı Çevre - Okulda Sağlıklı Çevre Nasıl Olur Doğa ve Bitkiler 25 Aralık 2010
Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılır Diyet Beslenme 27 Ağustos 2010

Bu Sayfayı Paylaş