Nasıl Çıkar Orman Yangınları

'Doğa ve Bitkiler' forumunda DilzaR tarafından 26 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Nasıl Çıkar Orman Yangınları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Yangın Çıkış Nedenleri Yangın Nasıl Çıkar Orman Yangınları​


  [​IMG]


  1- ORMAN YANGINI TARİFİ VE ÖZELLİKLERİ

  Orman Yangını
  Serbest yayılma eğiliminde olan ve ormanda yaşama birliği içinde bulunan canlı ve cansız blimum varlıkları yakarak yok eden ateştir. Yanma olayı ISI , OKSİJEN VE YANICI Maddelerinden oluşan üç faktörün bir arada olmasıyla meydana gelir. Yangının sönmesi için de bu üç faktörden birinin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Yanma olayi için. Isının 260-400 C' den. Oksijenin % 15' den fazla olması ve yeteri miktarda yanıcı maddenin bulunnması şarttır.

  2-YANGIN TÜRLERİ

  Ülkemizde iki çesit orman yangını vardır. Bunlar örtü ve tepe yangınlandır. Üçüncü bir orman yangını türü olan toprak yangını ise Ülkemiz için önemli değildir.

  2.1- Örtü Yangını
  Orman toprağını örten ölü ve diri örtüyü yakan yangındır. (Ot, çayır, funda, fide, fidan, yaprak, yosun. humus, kuru dal, kütük, devrik kesim artıklan v.s.)
  Meşcere asli ağaçlarına çoğunlukla zarar vermez ancak toprağı örten yanıcı maddelerin yoğun olması halinde zarar verebilir.Bunun içinde yanan sahanın yangın sonrası takip ve kontrol edilmesinde fayda vardır.

  2.2- Tepe Yangını
  Agaç ve ağacçıkların tepelerini de yakarak ilerleyen yangındır. Bu yangın türünde istisnalar hariç ormanın ortüsü. ağaçlarının gövdeleri ve tepeleri çeşitli şiddetle yandığından ağaçlar genellikle kuruyarak meşcere canlılığını kaybeder. En tehlikeli yangın türüdür

  3- YANGININ ÇIKIŞ NEDENLERI

  Eldeki istatistik bilgilerine göre
  Yangının çıkmasına neden olan ateşin, ana faktörlerinin yıldırım ve insanların çeşitli faaliyetleri olduğunu göstermektedir. Insanın çeşitli faaliyetleri arasında: tarla çalışmaları (anız yakma, bag-bahçe temizliği), çöplerin ateşe verilmesi, enerji nakil hattı arızaları, piknik ve çoban ateşi v.s. sayılabilir. Nedeni Bilinen Yangınlar : Yıldırım. kasıt. ihmal ve dikkatsizlik olarak üç guruba ayrılır. Ayrıca nedeni tesbit edilemeyen yangınlar vardır ki bunlar oldukça fazladır. Böylece yangın çıkış nedenlerini.

  1-Yildirim 2-Kasıt, 3-İhmal ve dikkatsizlik, 4-Nedeni bilinmeyen olmak üzere 4 grupta toplamak mümkündür.

  4- YANGINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

  1- Yanıcı Madde
  2- Hava Halleri (Iklim - Klima)
  3- Topografik Yapı (Arazi Yapısı) dir

  4.1 Yanıcı Madde
  Ölü örtü, alt tabakada bulunan ot. çayır bitkileri, çeşitli çalılar, enkaz, kesim artıkları, agaç ve ağacçık v.s. dir.Yanıcı maddelerin inceliği-kalınlığı, miktarı, cinsi, devamlılığı ve rutubeti gibi özellikler yanma olayını etkiler.

  4.2 Hava Halleri
  Yağış, nisbi nem. sıcaklık ve rüzgar hızı yangını etkiler. Nisbi nemin saat 10.00' da % 40 ve daha düşük olması, nemin 1-2 saat gibi kısa zaman diliminde % 20' den fazla düşüş göstermesi hallerinde mutlaka yangın çıkmaktadır. Aynca rüzgar hızının 20 Km/saat ve üzerinde oluşu, kurak geçen yaz günleri yangını korukler. Bunun için yangın organizasyonu içindeki ilgililer Meteoroloji' den sıcaklık, nisbi hava nemi ve rüzgar hızını ihtiva eden hava r***runu her gün saat başı almalıdırlar.

  4.3 Topografik Yapı
  Bakı, yükseklik, arazi meyili, arazi şekli (roliyef), dar dere, kutu derelerdir. Doğrudan deniz rüzgarlarına açık alanlar, ada, yarımada durumunda olan sahalarda yangın surat kazanır, bakı durumuda: yangın tehlikesi yönünden güney, batı, doğu ve kuzey yamaçlar olmak üzere öncelik sıralaması yapılır.

  [​IMG]


  ORMAN YANGINLARI İLE MÜCADELEDE KORUYUCU TEDBIRLER

  Yangının çıkmasına engel olmak veya çıkacak yangınların sayılarının azaltılması için önceden alınan ve devamlılık gerektiren tedbirler.

  1-HALKIN EĞİTİMİ

  1.1 Okul, camii, köy ve kışlalarda orman yangınları ile ilgili Orman İşletme şefleri ,Orman İşletme Müdürleri ve uzmanlarımızca eğitim verilmeli.

  1.2 Broşürler dağıtılarak, gazete ve dergilerde yazılar yayınlanmalı.

  1.3 Radyo ve TV programları düzenlenerek, bu konuda mümkün oldugu taktirde orman radyo ve Televizyon istasyonu kurulmalı.

  1.4 Orman ve orman yangını konusunda yarışmalar düzenlenmeli (Şiir, resim, fotograf, kompozisyon, senaryov.s.)

  1.5 Orman içinden veya kenarından geçen Karayolu, Köy yolu ve orman yolu kenarlarına, piknik alanlarına yangın ikaz levhaları, veciz sözler ihtiva eden tabolalar konulmalı.

  1.6 İlçe ve beldelerde özellikle ilçenin pazarı olan günlerde anız yakılmaması için hapörlör ile halka duyuru yapılmalı.

  1.7 Kritik günlerde orman içi ve konan köylere caydırıcı, ikaz edici el afişleri dagıtılmalı.

  1.8 Karayolları ve trafik ekiplerince; orman içi vc kenarı yollarda, yanan sigara atılmaması için uyarıcı anons yapılmalı .

  1.9 Çıkan yangını haber vermek üzere Orman teşkilatının Telefon numaraları Kaymakamlık, Karakol ve Muhtarlıklara bildirilmeli.

  1.10 Toplumda mevki ve söz sahibi sevilen kişilere orman yangını konusunda radyo ve televizyonda programlar düzenlenmeli, basına orman yangını konusunda yazı yazmaları saglanmalı.

  2- HALK ORMAN İLİŞKİLERİNİ DÜZENLEMEK

  2.1) Orman içi ve kenarında bulunan vatandaşlar, mevcut işlerden öncelikle istifade ettirilmeli.

  2.2) Orman içi ve kenarında bulunan vatandaşlaın ihtiyaçları (yapacak, yakacak) zamanında karşılanmalı.

  2.3) Vatandaşlara, her konuda adil davranılmalı.

  2.4) Vatandaşa projeye dayalı kredi imkanı saglanmalı.

  2.5) Valandaş karşı talebi olumsuzda olsa nezaket kuralları içinde davranılmalı


  4- KAMU KURULUŞLARI İLE YAPILACAK YARDIMLAŞMA ve İŞBİRLİĞİ İLİŞKİN HUSUSLAR

  Her yıl mart ayı sonuna kadar Orman Yanginlarının önlenmesi ve Söndürülmesinde görevlilerin Görecekleri işler hakkındaki yönetmenlik gereğince illerde Vali, ilçelerde kaymakam başkanlığında kurulan Orman Yangınları ile Mucadele Komisyonu toplanır. Bu toplantıda alınan kararlar ilgili Kuruluşlara tebliğ edilmeli
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nasıl Çıkar Orman Forum Tarih
Aft neden çıkar ve nasıl tedavi edilir? Cilt Hastalıkları 23 Ocak 2017
Sünger Nedir Sünger Ne İşe Yarar Sünger Yeryüzüne Nasıl Çıkartılır Doğa ve Bitkiler 19 Aralık 2013
Yağ Lekesi Nasıl Temizlenir Yağ Lekesi Nasıl Çıkar Pratik Bilgiler 1 Eylül 2013
Ses Nasıl Çıkar? Seviyeli-Ciddi Konular 17 Temmuz 2013
Kalem Lekesi Nasıl Çıkar? Pratik Bilgiler 30 Ekim 2012

Bu Sayfayı Paylaş