Nartlar Destanı Hakkında Bilgi

'Masallar-Hikayeler-Destanlar' forumunda SeLeN tarafından 24 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Nartlar Destanı Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Nartlar Destanı Hakkında - Nartlar Destanı Neden Yazıldı - Nartlar Destanı Nasıl Yazıldı

  Nartlar (Нартхэр), Kuzey Kafkasya halkları ile Güney Kafkasya'da yaşayan Svanlar arasında anlatılan ve büyük ölçüde derlenmiş olan yiğitlik destanı. Destan en geniş biçimi ile Adigeler arasında bulunmaktadır. Ayrıca Abaza, Abhaz, Ubıh, Karaçay, Balkar, Oset, İnguş ve Svanların dillerinde söylenen Nart destanı parçaları (tekstler) vardır, bunların hepsi Adıge destanları ile birlikte büyük bir bütünlük oluşturur.Bütün bu destan söylentileri, özellikle şarkı (Adigece: vered/"орэд"), türkü ("пщыналъ"/pşınatl), öykü (хъишъэ/hiş'e), vd türlerde derlenmişlerdir. Bu destanların tümü aynı kategoriden sayılsalar da, anlatılar bir topluluktan diğerine farklılıklar da göstermektedirler. Örneğin aşk ve ihanet (entrika) ögeleri Kabartay ve Oset varyantlarında daha gelişmiş ve daha belirginleşmiştir.
  [​IMG]
  "Nart" ya da Şapsığ söyleyişiyle "Nat" sözcüğü Adigece kökenli olup "Gözünü veren,korkusuz kahraman" gibi anlamlar içermektedir: Ne (göz)+tı (verme) =Netı=Nat=Nart=Gözünü veren,Gözünü budaktan esirgemeyen, Korkusuz kahraman (Adıgecede sesli harfler hareketlidir,e-a,e-ı dönüşmeleri gibi).

  Nart destanının M.Ö. 3.-1. binyıllar boyunca geliştiği, Bronz Çağı, özellikle Demir Çağı'nda biçimlendiği, o çağlara ve izleyen daha yakın dönemlere özgü izler de taşıdığı görülmektedir. Ünlü Adıge yazarı Tembot K'eraş'a göre ise, Nart destanı, bir zamanlar büyük bir destan-epope bütünlüğü oluşturuyordu [1].Bütün bu gelişim süreci içinde anaerkil aileden ataaerkil aileye, sınıfsız toplumdan sınıfların belirdiği aşamalara geçiş durumları izlenebilmektedir. Bu kısa açıklamalardan sonra, bazı destan kahramanlarına, olaylara ve içeriğe ilişkin birkaç örnek ve özet bilgi daha sunabiliriz:
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nartlar Destanı Hakkında Forum Tarih
Göç destanına göre Türklerin göç etmelerine yol açan sebepler kısaca Tarihi Bilgiler 16 Ekim 2016
Göç destanının edebiyat tarihindeki önemi kısaca Masallar-Hikayeler-Destanlar 7 Aralık 2014
Türk destanı özellikleri kısaca maddeler halinde Masallar-Hikayeler-Destanlar 11 Temmuz 2014
Destanın özellikleri kısaca madde madde Masallar-Hikayeler-Destanlar 4 Mayıs 2014
Oğuz Destanının Kısaca Özellikleri Masallar-Hikayeler-Destanlar 26 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş