Narlık Köyü Ceyhan Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 27 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Narlık Köyü Ceyhan Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Narlık Köyü Ceyhan Bilgileri - Narlık Köyü Hakkında - Narlık Köyü Tanıtımı - Narlık Köyü Resimleri


  İlçe: CEYHAN - İl: ADANA  Köy Muhtarı: MEHMET GÜLEÇ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:  Telefon:
  0 (322) 641 60 21

  Bilgiler
  Nüfus 586 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 01920
  Alan Kodu 0322
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Adana
  İlçe Ceyhan
  Web Sitesi

  Narlık, Adana ilinin Ceyhan ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  NARLIK ( TAHTALI ) KÖYÜ ( 1317) 1901 Karaman-Niğde- Konya da malcılık yaparak göçebe halinde yaşamışlardır. 600 yıl kalmışlar, Balkanlara tekrar gitmişlerdir. Osmanlı İmparatorluğu'nun son zamanlarında tekrar Anayurda ( TÜRKİYE'ye) dönmüşlerdir. 1901 yılında 8-10 Hane Kağnılarla ; bu yolculuk tam 30-35 gün sürmüş. Derme çatma çitten ve tahtadan evler oluşturmuşlar. O zamanlarda Ermeniler varmış, Köyü talan etmişler ve 41 gün Kurtkulağı Han'ında kalmışlardır.Köylü- nün bütün evlerini, Arı kovanlarını Köy Camisini ve Kümeslerini yıkmış ve yakmış- lar.Tekrar köye geldiklerinde tahtadan ev ve cami yapıvermişler. Köyün ilk adının alma sebebi de buna dayanmaktadır. Recep Ağa köyde okuma-yazmayı öğretmiştir.Şu anki ilkokulun yanındaki bir köşede Mescit gibi yer yaparak okuma-yazmayı öğretmiştir. Köylü ilk geldiği zamanlarda Çınaryanı ( Güney-Batı) bölgesi tarıma elverişli olduğu için tarımı bu bölgede yapıyorlarmış. Köyün Kuzey kısmındaki ova batak- lık ve otlukmuş Daha sonra bu bölge ıslah edilerek tarıma açılmıştır. Cumhuriyet kurulduktan sonra Ceyhan kaymakamı köyü ziyarete geldiğinde her tarafta Nar ağaçları dolu olduğundan yeni ismini NARLIK olarak belirlemiş. İlkokul 1948 yılında açılmış. Bu yıldan önce Kurtkulağı kasabasına eğitim için ilkokula gidiliyormuş. Ceyhan- Yumurtalık yolu 1954 Yılında yapılmıştır. Köye Elektrik 1972 yılında geldi. Köyün geçim kaynağı Çiftçilik- Hayvancılıktır. Çiftçiler sulama tarımına 1980 yılında başladı. Buğday -Mısır-Soya fasulyesi Yer fıstığı tarımı yapılmaktadır. Pamuk tarımı 1980 yılından önce maliyet ve zirai mücadelesi masraflı olduğu için bu tarımdan vazgeçilmiştir. Yılda birleşik tarım yapılmaktadır.( Buğday- Mısır)

  Narlık Köyü SEFERBERLİK

  Seferberlikte(1921) ; 1896 doğumlu ağabeyim (Ahmet) askere gitti.Gitmeden önce beni ata bindirip, gezdirdi.Vedalaştı.Bir daha geri dönmedi.Şehit olmuştu. Fransızlar, işgal ettiğinde ben 9-10 yaşlarındaydım. Önce Ceyhana geldiler.Sonrada her tarafı aldılar.Yakınımızda Nacarlı(Çevretepe) Köyünde o zaman Ermeniler otururdu.Önce bizim köyle iyi görüşürlerdi.Fransızlar gelince kötülük yapmaya başladılar. Narlıörenden birkaç kişiyi Narlık-Hamzalı arasında öldürdüler. Ramazan ayıydı .Bir gün gelip,bizim köyün ileri gelenlerini alıp götürdüler.Her birinden 50şer kırmızı lira istiyorlar.Bunun üzerine alabildiğimiz kadar eşyayı birer öküz arabasına yükleyerek, akşam ezanından sonra kaçtık. Kurtkulağı köyüne sığındık. Kurtkulağı köylüsü 3er araba olarak, bizi evlerine taksim ettiler. Bizi de Avcı İsmail misafir etti.4 hane onun evine yerleştik. Tahmini 10-15 gün sonra Fransızlar aniden Kurtkulağına geliyorlar. Kurtkulaklılar dedi ki: Karşı koyalım. Köye düşman sokmayalım.Bizim ihtiyarlarımızda Bu durumda elimizden hiçbir şey gelmez,biz siviliz, kuvetimiz bunlara göre çok az,bunlara karşı gelirsek, bizi yok ederler.Teslim olursak birşey yapmazlar dedi.Bunun üzerine karşı koymaktan vazgeçildi. Fransız gelip çadırı kurdu. Köyün sığırının yarısını alıp, Ceyhana götürdü. Bazı geceler baskın olur düşüncesiyle, sabaha kadar evin dışında beklerdik. Bir zaman sonra Fransızlar gitti. Bizim orada (Kurtkulağı) kalışımız 40 gün sürdü. Mayıs Haziran aylarıydı. Döndük ki arıları söndürüp dağıtmışlar. Birçok evi yakmışlar. Herkes yardımlaşarak evini yaptı1897 yılında balkan rus salaşı zamanında bugün burgalaristan topraklarında bulunan filibe ilinden 40 hane olarak buraya göçmüşler eski adı tahtalıdır tahtalı adı göçtükleri günün ilk gecesi ilkönce tahtadan camiyapmalarındandır. Ceyhan Yumurtalık yolu üzerinde olup Eski adı tahtalıdır. Kurtuluş savaşı zamanında bir gecede tahtadan yapılan evlerden dolayı bu ismi almıştır. Zamanla köyün yanından geçen derenin kenarlarında olan nar ağaçlarının fazla olması ve asfalt yola yakın olması gelen geçen insanların Narlık demesiyle bu ismi almıştır.

  Köy muacır halkından olusmaktadır.En guzel seyı muacır ekmegıdır..sıcak sıcak yemesı de bır guzel olur ki sormayın.

  Coğrafya

  Adana iline 58 km, Ceyhan ilçesinin güneyinde 13 km uzaklıktadır.(Asagi Ceyhan Ovasi)

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 586
  1997 515

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - ERDOGAN EKLİ
  2004 - MEHMET GÜLEC
  1999 - AHMET GÜL
  1994 - AHMET GÜL
  1989 - MUHARREM GÜL
  1984 - NAZİF OKYAY

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  not:Sevgili muhtarlarımızın dahi iyi çalışıp kanlizasyon sorununu çözmesi gerekmektedir. Ayrıca köy sokaklarının asfaltlanması için ilgili yerlere başvurular yapılarak köyün alt yapısının iyişlştirilmesi gerekmekte.

  Turizm

  Narlık Köyü (Kokar) Kükürtlü Kaynağı: Ceyhan ilçe merkezine 13 km. uzaklıkta Narlık Köyünün batısında bir kaynaktır. Kükürtlü Suyun sıcaklığı 20ºC dir.

  Çamurunun cilt hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

  Ayrıca köy yakınıda incirli tepesi vardır.Burada Bir tulumbadan çıkan İncirli suyu vardır.1990 larda köyün kızları ve kadınları buraya akşam saatlerinde gelerek bidonlarla su taşırlardı.

  Narlik Köyü Yemekleri

  1. Macir Somunu:
  2. Mangit Pidesi:
  3. Nogutlu Ekmek:
  4. Cörek Ekmegi:
  5. Keskek:
  6. Topal Tavuk:
  7. Kapama:
  8. Eriste:
  9. Hamur Tarhana:
  10. Yüsük Corbasi:
  11. Bulamac:
  12. Kolac:
  13. Akitma:
  14.Cuglan(soğan ve parça kemikli et ile yapılır.)
  15.Cızmana

  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

 2. Tahtali

  Tahtali Yeni Üye

  Benim de büyük büyük dedem Bulgaristan Tahtalı köyü göçmenlerinden. Türkiye'ye göç etmeye kalktıklarında köyün yarısı Türkiye'ye, yarısı da şimdi Yunanistan sınırları içinde olan Batı Trakya bölgesine göç edip yerleşmişler. Siz Narlık (Tahtalı) köyünden misiniz? Bulgaristandaki Tahtalı köyüyle ilgili sizin veya tanıdıklarınızın bilgisi var mı? (Bulgarca adı nedir? Hangi ile bağlı? v.s.) Cevap verebilirseniz çok memnun olacağım. Şimdiden teşekkürler.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Narlık Köyü Ceyhan Forum Tarih
Narlıkışla Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Çınarlıkuyu Köyü Merkez Manisa Manisa Tanıtımı 12 Nisan 2010
Pınarlık Köyü Tavas Denizli Denizli Tanıtımı 7 Nisan 2010
Narlıkışla Köyü Kadirli Osmaniye Osmaniye Tanıtımı 6 Nisan 2010
Narlık Köyü Yusufeli Artvin Artvin Tanıtımı 30 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş