Narıncalı Köyü Eşme Uşak

'Uşak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Narıncalı Köyü Eşme Uşak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Narıncalı Köyü Eşme - Narıncalı Köyü Bilgileri - Narıncalı Köyü Eşme Hakkinda - Narıncalı Köyü Resimleri  Narıncalı, Uşak ilinin Eşme ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: EŞME - İl: UŞAK

  Köy Muhtarı: KAZIM PARLAK

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 4146071

  Cep Telefonu: 05363850628

  Demografik Bilgiler:

  İle Uzaklığı: 93 km

  İlçeye Uzaklığı: 29 km

  Rakım: 800 m

  Tarihi
  Köyün tarihi hakkında kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte rahmetli Hasan USLU (Efe Hasan) dedemizin anlattığı kadarıyla yüzyıllar önce 'NARLI' adında bir aşiret varmış. Bu aşiret göçebe olarak yaşarmış. Çok varlıklılarmış. Sığır sürüleri, koyun sürüleri, atlar ve develerin sayısı belli değilmiş. Aşiret reisi de Koca Mustafa (lakabı daha sonraları Battal Mustafa, Pehlivan Mustafa diyerek de anılmıştır.) babayiğit biriymiş. Köyün kuzeyinde bulunan UMURBABA dağında çadırlarını kurmuş sürülerini yaylatan Koca Mustafa eceliyle vefat etmiş. Naaşını Umurbaba dağında çadır kurduğu yere defnederler ve etrafın taş duvarla çevirirler. Vefatından sonra aşiret içinde bölünmeler başlar ve Koca Mustafa nın büyük oğlu Süleyman kuzeye, ortanca oğlu Abdil güneye, küçük oğlu Mahmut batıya doğru ilerleyerek sürülerini kışın Umurbaba dağının soğuğundan korurlar. Daha sonra buralarda yavaş yavaş yerleşirler. Günümüzde de Umurbaba dağının çevresindeki köylerde aşiretin adı olan Narıncalıya rastlanır(Narıncalı Süleyman Narıncalı Pıtrak gibi). Yine çevre köylerde Koca Mustafa, Koca Oğlan, Koca Hasan, Efe Hasan, Pehlivan Mustafa gibi lakaplara rastlanır.Umurbabanın güneyindeki Abdil Ağa ve adamlarının bulunduğu bölge yerleşim yerlerinin köy tüzel kişiliğini almasıyla Narıncalı, Güneyköy, Davutlar, Battal Mustafa, Ballı gibi isimlerle başka köyler oluşturmuş ve ağalık sisteminden bıkmış olan halk ağadan uzak olan köylere yerleşmişlerdir.Bu yüzden Narıncalı'nın nüfusu çevre köylere göre en azdır.

  Kültür
  Narıncalı Köyü'nde göreneklere bağlı tutum ve davranışlar pek görülmez. Törenler (düğün, nişan, bayramlar...) ve günlük yaşayışta, geleneklerin hâkim olmadığı kolayca görülür. Köydeki evler, toprak örtülü, iki oda ve hayat adı verilen salondan ibaret iken son yılarda daha çok odalı ve kiremit çatılı evler de yapılmaya başlanmıştır. Köyde dayanışma, sosyal ve komşuluk ilişkileri eskiye göre zayıftır.Köylülerin kendi ürünleri olan Tarhana ve Bulgur Eşme ve Uşak çevresinde tanınmıştır.Ayrıca tereyağlı keşkek ve topalak meşhur yemeklerdir.

  Coğrafya
  Narıncalı Köyü, Uşak ili Eşme ilçesine bağlı, nüfus bakımından oldukça küçük, coğrafya ve yerleşim bakımından dağlık ve dağınık bir köydür. Uşak'a 93 km. Eşme'ye ise 30 km. uzaklıktadır. 25 haneli köyün nüfusu, 2007 yılı sonu itibarıyla 90'dır. Uşak ilinin en batısında, Manisa il sınırındaki engebeli arazide yer alır. Doğu, güneydoğu ve kuzeydoğusunu Eşme'nin Davutlar Köyü ve bu köyün Hacı İsmailler Mahallesi çevreler. Güneyinde ve güneybatısında Alaşehir'in İsmailbey Köyü ve bu köye bağlı (Narıncalı Köyü'nden göç eden yaklaşık 15 hanelik) Aşağı Narıncalı (Sepetçi) Mahallesi, kuzeybatısında ise Kula'nın Battalmustafa (Kavaklı) Köyü vardır. 1555 metre yüksekliğindeki Umurbaba Dağı, köyün kuzey tarafında bulunmaktadır. Geniş ve oldukça engebeli bir arazi üzerinde dağınık bir hâlde bulunan köyün güneyden kuzeye genişliği yaklaşık 5 km.dir. Köyde rasgele yerlere yapılan evler birbirine çok uzak mesafededir ve bu nedenle tipik bir köy özelliği görülmez.

  İklim
  Yaklaşık 840 mt.lik rakımda bulunan Narıncalı Köyü'nde kışlar çok soğuk, yazlar ise çok sıcaktır. Tipik karasal iklim görülür. Hiçbir mevsim yeterli yağış almaz. Köy sınırları içerisindeki derelerde Mayıs ayının başından, kış mevsimine kadar akarsu görülmez. Sıklıkla yağmayan yağmurların suları, dik oluşumlar olan küçük dereciklerden, büyük derelere ulaşır ve hızla akar gider. Köy toprakları erozyona maruz kaldığı gibi, yağmur suları toprakta fazla oyalanmaz. Bu nedenle köyün yararlanılabilecek düzenli bir akarsuyu yoktur. Köy yeraltı suları bakımından da oldukça fakirdir. Son yıllarda sondaj kuyuları açtıran bazı aileler, yetersiz su kaynaklarından yararlanmaya çalışmaktadır. Az sayıda artezyen kuyularında ise azalan sular yaz mevsiminde tamamen kaybolmaktadır. Hayvanların sulanması için yapılan bazı göletlerin kısmen ihtiyaç karşılasa da, hayvanlar için pek sağlıklı olduğu söylenemez.Köyün oldukça engebeli bir arazisi vardır. Dik veya oldukça engebeli araziler bozuk meşe ormanlarıyla kaplıdır. Düz arazilerde ise kısmen tarım yapılmaktadır. Köyde tilki, sansar ve porsuk dışında yabani hayvan görülmez; az sayıda tavşana rastlanır. Serçe, alakarga (barak), saksağan, karatavuk, kırlangıç, çamurcu (çömlekçi), turgay vd. kuşların yanında nadir olarak keklik de görülür.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 90
  2000 112
  1997 111

  Ekonomi
  Düzensiz ve düşük gelire sahip köyün başlıca gelir kaynakları; küçükbaş hayvancılık (nadir olarak büyükbaş hayvancılık) tır. Yılda bir kez satılan kuzular ile hayvanlardan elde edilen peynir, tereyağı ve yünden yıllık gelir elde edilir. Ayrıca, yetiştirdiği bazı tahılları satarak geçimine destek sağlayan birkaç aile vardır. Bazı köylüler, elde ettikleri gelirlerle traktör ve otomobil sahibi olmuşlardır. Her evde televizyon ve çoğunlukla uydu anteni vardır. Buna rağmen köylülerin yaşam standartları çok düşüktür. Genellikle hayvansal ürünlere dayalı bir beslenme düzeni hâkimdir. Üretilen besin ve tahılları, genellikle köylünün kendisi tüketir. Köyün ekonomik bakımdan güçlü olmayan yapısı; kuruluştan bu yana elli kadar ailenin başka köylere veya ilçelere ve illere göç etmesine neden olmuştur.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Eşref Erbil
  2004 - Kazım Parlak
  1999 - İbrahim Erol
  1994 - İbrahim Erol
  1989 - Muzaffer Uslu
  1984 - Yusuf Erol
  1977 - Recep Akın
  1973 - Recep Akın

  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu vardır ancak faal olmadığından eğitim taşımalı olarak yapılmaktadır. Ayrıca köyde içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Köyde sağlık kurumu bulunmamaktadır.

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Narıncalı Köyü Eşme Forum Tarih
Narıncalıpıtrak Köyü Kula Manisa Manisa Tanıtımı 14 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş