Nanoteknoloji hücreyi kurye yaptı

'Bilim & Teknoloji' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 12 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Nanoteknoloji hücreyi kurye yaptı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Nanoteknoloji hücreyi kurye yaptı

  ABD'nin prestijli üniversitesi Massachusetts Institute of Technology'den (MIT) araştırmacıların geliştirdiği hücreler polimer "sırt çantaları" taşırken, normal fonksiyonları korunuyor.

  Araştırmacılar, Nano Letters dergisindeki makalelerinde, bu çantacıkları manyetik nano parçacıklarla doldurarak mıknatıslarla harekete geçirme olanağı elde ettiklerini belirterek, bu yaklaşımın doku mühendisliğinde doğrudan bu tip hücrelerin kullanılmasına olanak tanıyabileceğini kaydetti.
  Araştırmaya katılanlardan Albert Swiston, canlı hücreler kullanarak, hem hücrelerin doğal fonksiyonlarından yararlanılabileceğine, hem de vücudun belirli bölümlerine ihtiyaca göre ısmarlama yük taşınabileceğine işaret etti.
  Çok katlı polimer teknoloji olarak bilinen teknikle "sırt çantalarını" geliştiren ekip, üç katmanlı bu çantacıklara hücreleri bağladı.
  Hücreleri vücudun belirli bölümlerine taşıyarak, MR görüntülemesinde görüntü kalitesinin arttırılması veya bağışıklık sistemi tipinde bir hücre olan "limfosit" gibi yüklerin istenen bölgeye gönderilmesi hedefleniyor.
  İlaç taşınmasının yanında bu yaklaşımın, aşıların da lenf sisteminde hedeflenen noktayı daha doğru bulmasına yardımcı olabileceği düşünülüyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nanoteknoloji hücreyi kurye Forum Tarih
Nanoteknoloji nedir kısa bilgi Konu Dışı Başlıklar 31 Aralık 2014
Nanoteknoloji gelişiminin toplumsal hayatımıza olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir? Sorular ve Cevaplar 4 Mart 2014
Nanoteknoloji Ve Kullanım Alanları Hakkında Bilgi Bilim & Teknoloji 22 Haziran 2013
Nanoteknoloji Hakkında Bilgi Bilim & Teknoloji 13 Ocak 2012
Türkiye’de Nanoteknoloji Çalışmaları Nedir Konu Dışı Başlıklar 10 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş