Nano akvaryum nedir?

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda Mavi_Sema tarafından 7 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Nano akvaryum nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  [​IMG]


  İsmini Latinceden alan Nano kelimesi, Yünanca [nános]= Cüce anlamına gelir, Nano teknolojisinden de bilindiği gibi Nano (Cüce, küçücük) anlamına gelir. Nano akvaryum ise Cüce akvaryum anlamı taşır. 30x30x30cm den küçük akvaryumlara nano akvaryum denir. Günümüzde oldukça moda olan nano akvaryumları, işyerlerinde,evlerimizde yazı masalarının üzerine dekor amaçlıda konulabilen küçük akvaryumlardır. Akvaryumcularda ışık, filtre ve ısıtıcı ile komple set olarak satılır ve fiyatlarıda çok uygundur.


  Nano akvaryumları profesyoneller için midir?


  Temizliği ve bakımı çok kolay olmasına rağmen nano akvaryumları da öteki büyük akvaryumlar gibi hassas bir çizgidedir. Ne kadar da küçük ve basit bir

  görünüme sahip olsalarda sonuçta bir akvaryumdur ve içerisinde canlılar olacaktır. Ama şunu kesinlikle bilmesiniz ki nano akvaryumları, akvaryum balıkları

  hobisine yeni başlayanlar için tasarlanmamıştır. Bu bağlamda nano-akvaryumu acemiler için uygun değildir ve deneme amaçlı kullanılmamalıdır.


  Nano akvaryumun avantajları


  Fazla yer kaplamaması ve evinize modern bir görüm kazandırmasının yanında bir yerden bir yere kolayca taşınabilmesi, bir çok akvaryumdan daha hafif olması büyük bir avantajdır. Yazı masanızın üstünde, iş yerlerinde, genellikle muayenehanelerde güzel ve rahat bir görüntü yaratırlar. Akvarist fuarlarında, balık gösterimlerinde ve yarısmalarda kolayca taşınabilir özelliği ile büyük bir rol oynar. Akvaryum hobisinde özellikle Labirentli balıklar için atmosferdeki havayı solumaları nano akvaryumunda kolaylaşır. Yavru balıklar için bire bir yetiştirme ve izlenilebilir imkanlar sağlar. Karantina akvaryumu içinde kullanılabilir. Akvaryum bitkilerinin gelişimi bu akvaryumlarda yapılabilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nano akvaryum nedir Forum Tarih
Nano akvaryum kurulumu Akvaryum - Balık Dünyası 7 Eylül 2009
Nano teknolojinin faydaları kısaca Bilim & Teknoloji 7 Mart 2016
Nanoteknoloji nedir kısa bilgi Konu Dışı Başlıklar 31 Aralık 2014
Nanoteknoloji gelişiminin toplumsal hayatımıza olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir? Sorular ve Cevaplar 4 Mart 2014
Oktay Sinanoğlu'nun Atomla İlgili Çalışmaları Kısaca Nelerdir Eğitim Bilgileri 25 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş