Namazın kişiye kazandırdığı güzel ve olumlu davranışlar kısaca

'Dinimizin Direği Namaz' forumunda Siraç tarafından 6 Aralık 2016 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Namazın kişiye kazandırdığı güzel ve olumlu davranışlar kısaca konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Namazın kişiye kazandırdığı güzel olumlu davranışlar nelerdir kısaca,

  İslam dini, namaz üzerine bina edilmiştir. Öyle ki, namaz dinin direğidir, namaz gözümün nurudur, şeklinde peygamber hadisleri bulunmaktadır. Kur’an-ı Kerim’in birçok yerinde namaz emri geçmektedir. Namaz, İslam şartlarından biridir. Allah’ın emri yani farzdır.

  Namaz, Kur’an-ı Kerim’de insanı kötülüklerden alıkoyan bir ibadet olarak tanımlanır. Namaz kılan bir kişi musallidir. Musalli olan insanların kötülüklerden uzak durması gerekir. Her insan hata yapar. Hata, bilmeden yapılan bir kusurdur. Bu nedenle namaz hatalardan doğan günahları temizler. İslam inancında bu böyledir.

  namaz-1764x700 (Small).jpg

  Kötülüklerden alıkoyan bir davranış olarak namaz, yapılan hataları affettirse de bazı güzel davranışları da kazandırır. Namaz kılan kişiler daima iyi niyetlidir. İyi niyetli olduğunu da amellerine yansıtarak sevap kazanmaya çalışır. İyi niyet kalbi bir özelliktir. Namaz kılan insanlar kötü duygular beslemezler.

  Namaz kılan insanlar, ibadetlerine bağlıdır. Allah huzuruna çıkmanın ve hep o huzurdaymış gibi yaşamanın gereği olarak yalan konuşmazlar. İftira atmazlar. Gıybet etmezler. Dedikodu yapmazlar. Laf taşımazlar.

  Namaz kılan insanlar birlik ve beraberlik duygularına her alanda özen gösterirler. Aile hayatında, iş hayatında, sosyal hayatta daima birlik ve beraberlik duyguları taşırlar. Çevreyi kirletmezler, insanları üzmez aksine sevindirirler. İnsanlarla iyi geçinirler. Tebessümleşir, selamlaşır gerekirse hediyeleşirler.

  Namaz kılmak, diğer dini ibadetlerin yapılmasında da kişiye samimiyet, sadakat, merhamet gibi duygular kazandırır. Bu duygular toplumsal yapıların şekillenmesinde de ortaya çıkar. Namaz, olumlu davranışların kaynağıdır. Bu nedenle olumsuz sayılan hiçbir davranışın namaz kılan bir insana yakışması söz konusu olamaz.
   

  Yaren bunu beğendi.
Yükleniyor...
Benzer Konular - Namazın kişiye kazandırdığı Forum Tarih
Namazın bireysel ve toplumsal faydaları hakkında bilgi Dinimizin Direği Namaz 17 Şubat 2014
Cuma Namazının Diğer Namazlardan Farkı Nedir Dinimizin Direği Namaz 3 Aralık 2013
Teheccüd Namazına Niyet Nasıl Edilir Dinimizin Direği Namaz 20 Kasım 2013
Sabah Namazının Sünneti ile Farzı Arasında Hangi Dua Okunuyor Dinimizin Direği Namaz 14 Kasım 2013
Namazın İnsana Yararları Nelerdir Dinimizin Direği Namaz 12 Kasım 2013

Bu Sayfayı Paylaş