Namazın İnsana Faydaları Nelerdir?

'Dinimizin Direği Namaz' forumunda SeLeN tarafından 30 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Namazın İnsana Faydaları Nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  tşk inş. din performansından yüksek alırım saolun

  Müslüman, beş vakit namazı, Allah Teala emrettiği için kılar. Cenabı Hakkın her emrinde bir çok hikmetler vardır. Namaz kılarken yapılması emredilen her hareketin, hem bedene hem de ruha sağladığı faydalar vardır. Namazın sağlığımız üzerindeki faydalarından bazıları şunlardır:

  1. Namazda yapılan hareketler hafif olduğundan kalbi yormaz. Ve Günün değişik saatlerinde kılındığı için insanı devamlı zinde ve dinç tutar.

  2. Namaz sebebiyle başını günde seksen defa yer koyan bir kimsenin beynine ritmik olarak kan fazla ulaşır. Bu yüzden beyin hücreleri yeterince beslendiğinden, Namaz kılanlarda hafıza ve şahsiyet bozukluklarına daha az rastlanır. Bu insanlar daha sağlıklı bir ömür geçirirler. Bu gün tıpta "demans senil" bunama hastalığına uğramazlar.

  3. Namaz kılanların gözleri, muntazam olarak eğilip doğrulmaktan dolayı, daha kuvvetli kan deveranına malik olur. Bu sebeple göz içi tansiyonunda artma olmaz ve gözün ön kısmındaki sıvını devamlı değişmesi temin edilmiş olur. Gözü "Katarakt" veya "Karasu" hastalığından korur.

  4. Namaz kılmaktaki izometrik hareketler, midedeki gıdaların karışmasına, safranın kolay akmasına ve dolayısıyla safra kesesinde birikinti yapmamasına, pankreastaki enzimlerin kolay boşalmasına yardımcı olacağı gibi, kabızlığın giderilmesinde de rolü büyüktür. Böbreğin ve idrar yollarının iyice çalkalanmasından, börekte taş oluşumunun önlenmesinde ve mesanenin boşalmasına da yardımcı olur.

  5. Beş vakitte kılınan namazdaki ritmik hareketler, günlük hayatta çalıştırılamayan adale ve eklemleri çalıştırarak artoz ve kireçlenme gibi eklem hastalıklarını ve adale tutulmalarını önler.

  6. Vücut sağlığı için temizlik muhakkak lazımdır. Abdest ve gusül, hem maddi hem de manevi bir temizliktir. İşte namaz temizliğin ta kendisidir. Zira hem bedeni hem de ruhi temizlik olmada namaz olmaz. Abdest ve gusül, bedeni temizliği sağlar. Namaz ibadeti insanı ruhen ve bedenen temizlemiş dinlendirmiş olur.

  7. Koruyucu hekimlikte belirli zamanlarda yapılan beden hareketleri çok mühimdir. Namaz vakitleri, kan dolaşımını tazelemek ve teneffüsü canlandırmak için en uygun vakitlerdir.

  8. Uykuyu tanzim eden en önemli unsur namazdır. Hata vücutta biriken statik elektriklenme, secde yapmakla topraklama yapmış olur yani statik elektrik boşalır. Böylece vücut tekrar zindeliğe kavuşur. (Hasan Yavaş, Namaz Kitabı, s. 134)
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 17 Nisan 2015

 2. teşekürler inşallah 100 alırım
   

 3. zihni dinlendirir :D yüce Allahım Bize yapabilcemiz her şeyi vermiş Şükürlüer OLsun Halımezie şukur edip namazımı kılalalım
   

 4. allah sizden razı olsun ödevime yardımcı oldunuz
   

 5. Allah razı olsun mubarekler
   

 6. alahutala herkesi işallah namaza yöneltirr
   

 7. çooooooooooooooooooooooooook tşk
   

 8. saol gardaş çok yardımcı oldun performans ödevi için :))))
   

 9. sınavda çıkacakmış çalışayım dedim ama benim istediğim gibi değil
   

 10. çok saolun ödevime çok yardımcı oldunuz
   

 11. peygamber efendimiz (s.a.v) bir hadisindeşöyle buyuruyor:müslüman abdest alınca,günahları sularla birliktedökülür.
   

 12. çok saolun perfonmas ödevimde yardımcı oldunuz inşallah 100 alırım :D
   

 13. namaz insan şunu açıklar
   

 14. cok saolun cok tesekur ederim
   

 15. 3. Namaz kılanların gözleri, muntazam olarak eğilip doğrulmaktan dolayı, daha kuvvetli kan deveranına malik olur. Bu sebeple göz içi tansiyonunda artma olmaz ve gözün ön kısmındaki sıvını devamlı değişmesi temin edilmiş olur. Gözü "Katarakt" veya "Karasu" hastalığından korur.
   

 16. ödevime yardımcı oldu teşşekkür ederim
   

 17. en önemlisi de ALLAH için kılıyoruz
   

 18. namaz zihni açar ve sevap kazandırır
   

 19. işleri yoluna koyar..
   

 20. Sagolun allah razi olsun
   

Bu Sayfayı Paylaş