Nafaka Çeşitleri, hangi şartlarda hükmedilir?

'Hukuk' forumunda DeMSaL tarafından 6 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Nafaka Çeşitleri, hangi şartlarda hükmedilir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kaç çeşit nafaka vardır, hangi şartlarda hükmedilir?

  İştirak, yoksulluk ve tedbir nafakası olmak üzere 3 çeşit nafaka vardır. (Bir de yakın hısımlar arasında söz konusu olan yardım nafakası vardır ancak Boşanma Hukuku ile ilgili değildir.)

  İştirak nafakası, çocuklar için ödenen nafakadır. İştirak nafakasında tarafların kusuru aranmaz, velayet kendisinde olan anne veya baba diğer taraftan iştirak nafakası talebinde bulunabilir.

  Yoksulluk nafakası, boşanma neticesinde yoksulluğa düşecek olan eşe ödenen nafakadır. Kusursuz ya da diğer eşe göre daha az kusurlu olan tarafa hükmedilir. Taraflar eşit kusurlu ise yoksulluk nafakasına hükmedilmemektedir. Buna karşılık her iki taraf da kusursuz ise, nafaka yükümlüsünün kusuru aranmaksızın boşanma neticesinde yoksulluğa düşecek olan eş lehine nafakaya hükmedilebilir.

  Tedbir nafakası, boşanma gerçekleşene ve kesinleşene kadar bağlanan nafakadır. İki şekilde talep edilebilir. Boşanma davası açmadan, ayrı yaşamaya hakkı olan eş diğer eşten hem kendisi hem de varsa çocukları için tedbir nafakası talebinde bulunabilir.

  Boşanma davası ile birlikte, dava sonuçlanıncaya ve karar kesinleşinceye kadar yine hem eşin kendisi için hem de varsa çocuk için talep edilebilir. Genelde dava dilekçesinde, boşanmaya karar verilmesi halinde, çocuk için hükmedilen tedbir nafakasının kesinleşmeden itibaren iştirak nafakası olarak devamına; eş için hükmedilen tedbir nafakasının ise yoksulluk nafakası olarak devamına karar verilir.

  Nafaka miktarı neye göre belirlenir, kesin bir kriteri var mıdır?

  Nafaka miktarının tespitinde kesin bir kriter ya da sınır söz konusu değildir. Hakim her somut olayın özelliğine, tarafların sosyal ve ekonomik durumlarına göre takdir hakkını da kullanarak hakkaniyete göre karar vermektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nafaka Çeşitleri hangi Forum Tarih
İslamiyette Nafaka İman ve İslam Forumu 9 Şubat 2012
Boşanma, Ziynet ve Ev Eşyalarının İadesi, Tazminat ve Nafaka Davası Dilekçesi Hukuk 23 Şubat 2011
İstirak Nafakasının Artırılması Dilekçesi Örneği Hukuk 22 Şubat 2011
Boşanmada Tazminat ve Nafaka Hakkında Bilgi Hukuk 12 Aralık 2010
Boşanma Davası Açmadan Tedbir Nafakası Hukuk 23 Kasım 2010

Bu Sayfayı Paylaş