Nüzhetiye Köyü İznik Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Nüzhetiye Köyü İznik Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Nüzhetiye Köyü İznik Bilgileri - Nüzhetiye Köyü Hakkında - Nüzhetiye Köyü Tanıtımı - Nüzhetiye Köyü Resimleri


  İlçe: İZNİK - İl: BURSA

  Köy Muhtarı: Mehmet ŞARLI  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:

  0 224 757 6866

  Cep Telefonu:

  0 535 889 7382


  Bursa
  Bilgiler
  Nüfus 135 [(2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 16860
  Alan Kodu 0224
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Bursa
  İlçe İznik
  Web Sitesi
  Nüzhetiye, Bursa ilinin İznik ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün ilk adı Çampınar'dır. Bu isim 1880'li yıllarda Bulgaristan'dan göç edip, köye yerleşenler tarafından köy meydanında bir çamın dibinde bulunan pınardan esinlenerek verilmiştir. Ancak, daha sonra tüm köy isimlerinin değiştirilmesi ile birlikte köyün ismi Nüzhetiye olarak değiştirilmişse de köy halkı bu ismi bir türlü benimseyememiştir. Yani resmiyette köyün adı Nüzhetiye ama halk arasında Çampınarı olarak kullanılmakatadır.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Bursa iline 93 km, İznik ilçesine 7 km uzaklıktadır. Köy, Avdan Dağları üzerinde kurulu bir tarafı İznik Gölüne, bir tarafı gür Samanlı Dağlarına bakan eşsiz manzarası ve temiz havası olan tam bir yayla köyüdür.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 135
  1997 119

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım ürünü olarak zeytin başta olmak üzere üzüm, kiraz, erik, şeftali yetişmektedir. Köy arazisinde tarımsal sulama yapılmamaktadır. Hububat türü ürünler ise hayvan yemi amacı dışında nerdeyse hiç yetiştirilmemektedir. Hayvancılık ise koyun, keçi ve büyükbaş olak üzere az sayıda yetiştirilmektedir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Mehmet Çaycı
  2004 - Mehmet Şarlı
  1999 - Mehmet Şarlı
  1994 - Mehmet Çaycı
  1989 - Mehmet Çaycı
  1984 - Naim Altın

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak yetersizdir. Gerek küresel ısınmanın etkileri olarak gerekse son yıllarda köy dışından gelen ve yazlık olarak inşa edilen alanlarda sondaj çalışmaları nedeniyle köyde kaynak sularda azalma olmuştur. Bu nedenle hayvancılıkla da uğraşan köy halkı gerek içme ve gerekse hayvanlar için kullanılacak yaz aylarında su sıkıntısı çekmeye başlamıştır. Öyleki köyde yaşamamın olmazsa olmazı olan bahçelerinde dometes, biber vb. üç beş kök sebze dahi yetiştiremez olmuşlardır. Ancak, köyün altında zengin su yataklarının tespit edilmesi köy halkını ümitlendirse de, köyde genç nüfusun az olması ve sondaj maliyetlerinin bayağı bir külfet getirmesi nedeniyle bir birliktelik sağlanarak sondaj açılamamıştır. Öte yandan köyün 1 km yakınından geçen ve kış aylarında akan kocadere üzerine baraj inşası talepleri ise devletin yetkili kurumlarınca 10 yıldır değerlendiriliyor. Oysa kış boyu akan su miktarı barajda birikse başta köy olmak üzere, Şerefiye, Dırazali ve bir kısım Çamoluk ve Çamdibi köyü arazisine tarımda sulama suyu olarak hayli hayli yetecek olup, bu köylerden göçü engelleyecek ve nerdeyse iznik ovası kadar verimli alan sulu tarıma geçecektir. Yani köyümüze gerek içme ve gerekse sulama amaçı yatırımlar konusunda Devlet büyüklerimizden kalıcı yatırım desteği bekliyoruz. Kamu ve ülke yararına son dererece önem arzeden baraj inşası konusunu siyasilerimizin dikkatlerine arz ediyoruz.

  Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nüzhetiye Köyü İznik Forum Tarih
Nüzhetiye Köyü Kestel Bursa Bursa Tanıtımı 26 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş