Nüsretiye Köyü Hakkında Bilgi İzmit Kocaeli

'Kocaeli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 10 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Nüsretiye Köyü Hakkında Bilgi İzmit Kocaeli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İzmit Nüsretiye Köyü - Nüsretiye Köyü Hakkında - Nüsretiye Köyü Tanıtımı - Nüsretiye Köyü Resimleri
  Nusretiye, Kocaeli ilinin İzmit ilçesine bağlı bir köydür.Doğusunda Şirinsulhiye batısında Balaban köyü vardır.Kartepe eteklerinde kurulmuş şirin bir köydür.

  Köy Muhtarı:2009 - Yaşar Yıldız

  Muhtarlık Tel :Bilgi yok

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.köyde 18 yyda tatarların oturduğu söylenmektedir daha sonra 1893 Osmanlı rus harbinden sonra Batun civarından Gürcü kökenli aileler gelerek yerleşim kurmuşlardır,tatar nufusu tamamamen kaybolmuş yerine gürcü kökeni ağırlıklı bir nufus oluşmuştur.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. kara lahana sarması ,kuymak mısır ekmeği köy oldugu halde cok gelişmistir herkez oraya modernleşmis koy denir

  Coğrafya

  Kocaeli iline 20 km, İzmit ilçesine 20? km uzaklıktadır.ıl merkezine yakınlıgı ve kartepe kayak turızımının etkısıye bolgede turızm olankları tatıl olankları artmıstır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2008 - 1850
  2000 - 681

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca izmit merkeze sabahları 10,gün içinde 20 dk'da bir otobüs kalkmaktadır.ve köy takımı da vardır.Bu takımın teknik adamı MUZAFFER SEVİL'dİR


  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Yerelnet

  Vikipedi

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş