Nükleer Reaktörde Elektrik Nasıl Üretilir ?

'Genel Bilgi (Elektrik)' forumunda semyav5mitq tarafından 1 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. Nükleer Reaktörde Elektrik Nasıl Üretilir ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Elektrik,bakır gibi iletken bir telin manyetik bir alan içinde hareketettirilmesi ile üretilir. Elektrik jeneratörü, bir mıknatıs içindedönen sarılı iletken tellerin bulunduğu, ve bu tellerin mıknatıs içindedönmesiyle elektrik akımı üreten bir makinadır. Evlerimizde,işyerlerimizde, endüstride gereksinim duyduğumuz büyük miktardakielektrik enerjisini elde etmek için, elektrik jeneratörlerinidöndürecek büyük güç santrallarına ihtiyaç duyarız.

  Çoğu güç santralı, jeneratörü döndürmek içinısı üretiminde bulunurlar. Fosil yakıtlı santrallar ısı üretimi içindoğal gaz, kömür ve petrol yakarlar. Nükleer santrallar da uranyumyakıtını parçalayarak ısı üretirler. Ancak bütün bu değişik tipsantrallar ürettikleri ısıyı, suyu buhar haline dönüştürmek içinkullanırlar.

  Oluşanbuhar ise elektrik jeneratörüne bağlı olan türbine verilir. Su buharı,türbin şaftı üzerinde bulunan binlerce kanatçık üzerinden geçerken dahaönce üretilen ısıdan almış olduğu enerjiyi kullanarak, türbin şaftınıdöndürür. İşte bu dönme, generatörün elektrik üretmek için gereksinimduyduğu mekanik harekettir. Jeneratörde oluşan elektrik ise iletimhatları denilen iletken teller ile kullanılacağı yeregönderilir.Türbinden çıkan, enerjisi diğer bir deyişle basınç vesıcaklığı azalmış buhar ise yoğunlaştırıcı (kondenser) denilen bölümdesoğutulup su haline dönüştürüldükten sonra, tekrar kullanılmak üzeresantralın ısı üretilen bölümüne geri gönderilir. Yoğunlaştırıcıdasoğutma işini sağlayabilmek için deniz, göl veya ırmaklarda bulunan sukullanılır. Su kaynaklarından uzak bölgelerde ise santralın hemenyanında bulunan ve uzaktan bakıldığı zaman geniş dev bacalara benzeyensoğutma kuleleri kullanılır. Bu kulelerin üzerinde görülen beyaz dumanise su buharıdır.Elektrik üretmek için kullanılan diğer bir yöntem isehidrolik santrallardır. Buyöntem ile barajlarda biriktirilen su, bir su türbinini üzerindengeçirilir ve türbine bağlı elektrik jeneratörü döndürülerek elektriküretilir.Yukarda bahsedilen bu yöntemler büyük miktarlarda elektrikenerjisini üretmek için kullanılırlar. Bunların yanı sıra rüzgar, güneşve jeotermal enerji kullanarak da elektrik üretilmektedir. Ancak bu türkaynaklardan üretilen enerji miktarı asıl ihtiyacımızı kendi başınakarşılamaktan uzaktır.

  Su, güneş, rüzgar vegeotermal kaynaklara, yenilenebilir enerji kaynakları denilir. Bukaynaklar diğerleri gibi tükenmezler. Petrol, doğal gaz, kömür, uranyumgibi maddeler önümüzdeki birkaç yüzyıl içinde tükeneceklerdir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nükleer Reaktörde Elektrik Forum Tarih
7. sınıf sosyal sayfa 111 Nükleere Hayır Mitingi cevapları nelerdir? Sorular ve Cevaplar 27 Eylül 2017
Nükleer santral sloganları Güzel Sözler-Mesajlar 8 Şubat 2017
Nükleer enerji avantajları nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 31 Aralık 2014
Nükleer Enerji Günümüzde Nerelerde Kullanılıyor Bilim & Teknoloji 9 Nisan 2013
Nükleer Santrallerin Neden Olduğu Çevresel Sorunlar Nelerdir? Doğa ve Bitkiler 26 Şubat 2013

Bu Sayfayı Paylaş