Nüfus Cüzdanımı Kaybettim Ne Yapmalıyım?

'Seviyeli-Ciddi Konular' forumunda SeLeN tarafından 20 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Nüfus Cüzdanımı Kaybettim Ne Yapmalıyım? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kimliğinizi kaybederseniz - nüfus cüzdanını kaybedince ne yapmalı - kimlik kaybolduğunda ne yapılır - nüfus cüzdanını kaybetmek

  Gazetelerin ilan sayfalarında sıkça görmüşüzdür: “Nüfus cüzdanımı(kimliğimi) kaybettim. Hükümsüzdür” diye. Halbuki nüfus cüzdanınızı kaybederseniz ya da çaldırırsanız yapmanız gereken sadece gazeteye ilan vermek ya da emniyete bildirmek değil. Çok daha önemli birşey var. O da vergi dairesine bildirimde bulunacaksınız. Yoksa kötü kişiler sizin adınıza şunları yapabilir :

  - Sizin adınıza şirket kurabilirler,
  - Sizin adınıza borca girip sizi borçlandırabilirler.
  - Sizin adınıza sahte fatura düzenleyebilirler (naylon fatura)
  - Adınıza cep telefonu hattı alıp bunu kötü amaçlar için ( tehdit, şantaj, terör , vs) kullanabilirler,

  Bu yüzden siz siz olun kimliğini kaybettiğiniz zaman bağlı olduğunuz bir vergi dairesi varsa oraya yoksa herhangi bir vergi dairesine bildirimde bulunun.

  Vergi Dairesine Nasıl Başvuracaksınız?

  Gerçek kişiler, nüfus cüzdanlarının kaybolduğu veya çalındığını, bir dilekçe ile vergi dairesine bildirecek ve bu nüfus cüzdanı ile vergi dairelerinde mükellefiyet kaydı yapılmasının engellenmesini talep edecekler.

  Bunun için; vergi mükellefi olanların bağlı oldukları vergi dairesine, olmayanların da herhangi bir vergi dairesine başvuruda bulunmaları gerekiyor.

  Başvuru dilekçesi ekinde de; TC kimlik numarası belirtilmek suretiyle, nüfus cüzdanının kaybolduğu veya çalındığına dair gazete ilanı ile emniyet birimlerince düzenlenmiş belgenin aslı ibraz edilecek.


  alıntı
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş