Nöroblastom(Neuroblastoma) Hastalarına Yeni Bağışıkllık Tedavisi

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 16 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Nöroblastom(Neuroblastoma) Hastalarına Yeni Bağışıkllık Tedavisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocuklarda görülen otonom sinir sistemi tümörü veya böbreküstü bezinin medulla bölümünde ortaya çıkan bir tümör olarak da bilinen ve ölümle sonuçlanabilen kanser hastalıkları arasında yer alan neuroblastoma hastaları için yeni geliştirilen bağışıklık tedavisiyle ilgili bir araştırma da ASCO toplantısında sunulan raporlar arasında yer aldı.
  Vücudun bağışıklık sistemi proteini (monoklonal antikor) güçlendirerek tümörün bağışıklık sistemi tarafından yok edilmesine yardımcı olan yeni tedavi bu kanserin tedavisinde yıllardır kullanılmakta olan benzeri bir sistemin biraz değiştirilmesiyle uygulanıyor.

  Söz konusu rapora göre 2 yıl süreyle önceki sistemin uygulandığı çocuklarda tümörün tekrar oluşmasının veya ölümle sonuçlanmasının engellenmesi oranı yüzde 46 oranında gerçekleşirken yeni sistemde bu oran yüzde 66'ya kadar yükseldi.

  Çocuk hastalarda 2 yıldan fazla yaşama oranının önceki uygulamada yüzde 75 yeni uygulamada ise yüzde 86 olduğunu da ifade eden araştırmacılar bunun "neuroblastoma konusunda büyük bir atılım olduğu kanser olan çocuklara yönelik tedavi sürecine yeni bir standart getirdiği" düşüncesini dile getiriyor.

  Yeni sistemin 226 neuroblastoma hastası çocuk üzerinde uygulandığını bulguların da bu uygulamalar sonucu elde edildiğini belirten araştırmacılar sistemin Ulusal Kanser Enstitüsü araştırmacıları tarafından deneme uygulanmasına başlandığını kaydetti.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nöroblastom(Neuroblastoma) Hastalarına Yeni Forum Tarih
Astım Hastalıgı - Astım Hastalarına Öneriler Genel Sağlık 18 Aralık 2010
Şeker Hastalarına Öneriler Genel Sağlık 14 Eylül 2010
Yüksek Kolesterol Hastalarına Öneriler Genel Sağlık 29 Nisan 2010
Böbrek kanseri hastalarına müjde Genel Sağlık 1 Nisan 2010
Karaciğer Hastalarına Enginar Tavsiyesi Genel Sağlık 26 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş