Mutubet Köyü Hakkında Bilgi Altınyayla Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Mutubet Köyü Hakkında Bilgi Altınyayla Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Altınyayla Mutubet Köyü - Mutubet Köyü - Mutubet Köyü Hakkında - Mutubet Köyü Resimleri - Mutubet Köyü Tanıtım - Mutubet Köyü Bilgileri


  [​IMG]

  Mutubet , Sivas ilinin Altınyayla ilçesine bağlı merkez bir köydür.
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Köyün adı Muti Bey dir. Buradaki MUTİ itaat eden sadık manasındadır. Buradaki kasıt Allah'a ve onun resulu Muhammed'e itaat etmektir. Köyün eski büyükleri hayatlarını devamlı bu çizgide devam ettirdikleri için köyün ismide bu şekilde kalmıştır.
  Köyde tipik bir Türk İslam geleneği hakimdir., Yemekler daha çok yöresel olup çevre köylerle benzerlik gösterebilir. En meşhur yemekleri İçli köfte, madımağın çorbası ve yemeğidir. Köy halkı birbirine çok bağlı, misafir ağırlamayı çok severler.Köyün ortak işleri imece üsülü yapılır. Ayrıca köyde yoğun bir eğitim ve öğretim faaliyetleri devam etmektedit. Öğrencilerin çoğu eğitimini başarıyla tamamlayıp köyün gurur kaynağı olmuşlardır. Mutubey Köyü küçük olamasına rağmen yaptığı işlerle büyük bir köydür.Mutubey Köyü insanlarıyla, yemekleriyle , düğünleriyle, sosyal faaliyetleriyle, akademik ve sosyal yönden başarılı öğrencileriyle , örf ve adetleriyle Altınyayla ilçesinin en harika köyüdür.

  Geçim Kaynaklari:

  Köyümüzün geçim kaynaklari arasinda basta tarim ve hayvancilik gelmektedir. Ayrica insaat sektöründe çalisanlar da önemli bir yer tutmaktadir.

  Tarim:

  Yeterli suyun olmamasi ve sulu tarimin yapilamamasi üretilen tarim ürünlerindeki çesitliligi azaltmaktadir. Üretilen tarim ürünleri Tahil (Bugday,Arpa, Çavdar ); Her ailenin ticari amaç gütmeden kendi yiyecegini karsilamak için ürettigi patates ve sebze, meyve çesitleridir.

  Hayvancilik:

  Köyümüzde büyükbas ve küçükbas hayvancilik yapilmaktadir. Iklim ve arazi sartlarinin uygunlugu büyükbas hayvanciliga ilgiyi artirmistir.

  Kültür–Sanat:

  Anadolu kültürünün temel özelliklerini tasiyan köyümüz kültürel yönden çok zengindir. Bilimsel ve Teknolojik gelismelere açik olmamiz örf ve adetlerimizi unutturmamis aksine geleneklerimize bagliligimizi artirmistir. Bu siteyi açmamizdakigaye de budur. Eglence ( Dügün, Nisan ) Kültürü gelismis, Yemek Kültürü çesitli ve lezzetlidir.

  Spor:

  Amatör futbol ve voleybol en çok oynanan oyunlardir. Köyümüzde çok iyi futbol oynayan gençlere rastlanmaktadir. Mutubey Spor futbol takimi Yakin Köyler Kürkçüyurt, Harmandali, Ibicek’ le yaptigi maçlarda belirgin bir üstünlügü oldugunu göstermistir.

  Mimari:

  Köyümüz eski bir yerlesim merkezi oldugu için yapilar tarihin izlerini tasimaktadir.Kis ayinin sert ve uzun geçmesi imari yapilari etkilemistir. Eski evler tek katli, tas duvarli, çamur sivali, güneye bakan pencereler iklim nedeniyle sayica az ve küçüktür.

  Tarihi Eserler:

  Köyümüzde bulunan Konak yüz yillik tarihi, imari estetigi ve oyma ahsap islemelerinin katmis oldugu güzelligi ile en önemli tarihi eseridir.


  İlçe : Altınyayla

  İL : Sivas

  Köy Muhtarı : Fikri Doğan

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:

  Cep Telefonu:

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 / 495

  1997 / 524

  İle Uzaklığı: 96 km

  İlçeye Uzaklığı: 16 km

  Rakım: 1720 m

  [​IMG]

  Altınyayla Mutubet Köyü alt yapı bilgileri

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net

  Altınyayla Mutubet köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz


  Bilgilerin Çoğu mutubey köyü web sitesinden alınmıştır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mutubet Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş