Mutlukonak Köyü Hakkında Bilgi Cihanbeyli Konya

'Konya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 23 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Mutlukonak Köyü Hakkında Bilgi Cihanbeyli Konya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  mutlukonak köyü bilgileri - mutlukonak köyü tanıtım - mutlukonak köyü konya - mutlu konak köyü resimleri  İlçe: CİHANBEYLİ

  İl: KONYA


  Köy Muhtarı:

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:

  Cep Telefonu:

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:

  2000

  266

  1997

  270

  İle Uzaklığı:

  173 km

  İlçeye Uzaklığı:

  73 km

  Rakım:

  1150 m
  Cihanbeyli’ye bağlı Mutlukonak Köyü, Konya’nın 175km kuzeyinde, Cihanbeyli’nin 73 km. kuzeybatısında bulunmaktadır. Köyün kuzey doğusunda Çimen(4km), batısında Ankara/Haymana’ya bağlı Çatak(8km), güneyinde Kandil Kasabası (7km) ve Tüfekçipınar Köyü (14km) bulunmaktadır. Konya’nın Ankara ile sınır olan köylerinden biridir. Rakımı 1050-1150 m. olan köy yaklaşık 200 dekarlık bir alana yayılmıştır. Önemli yükseklikleri ve dağları, akarsu ve gölleri bulunmamaktadır. Köyde İç Anadolu iklimi hüküm sürmektedir. Yaz aylarının sıcak ve kurak geçtiği köyde, yağışlar kış ve bahar aylarında görülmektedir. Köyün bulunduğu yer ve çevresi tamamen ağaçsız olup, ekilebilen ve mera olarak kullanılabilen 12500-17500 dekar dolaylarında arazi vardır.  Çevresindeki köylerden daha eski bir yerleşime sahip olan Mutlu Konak 1700-1800 yılları arasında Malatya dolaylarından göç eden insanlar tarafından kurulmuştur. 1998 yılına değin Çimen köyüne bağlı bir yayla konumunda olan Mutlu Konak bu tarihten itibaren köy olmuştur. Köy nüfusu 2000 nüfus sayımı sonuçlarına göre 257 olup, yaz aylarında köyün nüfusu yurt dışında çalışan işçi ailelerinin gelmesiyle birlikte artış gösterir. Köyde yerleşik 55 hane bulunmaktadır.

  Eğitim seviyesinin orta düzeyde olduğu köyde bulunan okul çağındaki öğrenciler taşımalı eğitim kapsamında Kandil kasabasına taşınmaktadırlar. Bir caminin bulunduğu köyde muhtarlık görevi Nuri ATEŞ tarafından yürütülmektedir.  Köyün başlıca geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Bunun yanında yurt dışında çalışanların köye sağladığı katkılar da önemli yer tutmaktadır.
  Köyün sosyo-kültürel yapısı çevre köylerle uyum gösterir. Köy halkı geleneklerine bağlıdır. Aileler geleneksel aile tipinden uzaklaşmamıştır. Ailede evin reisi dede, o yoksa babadır ve söz sahibidir. Ailenin mal ve mülkleri ortak olup bu konularda hiçbir ihtilafa düşülmemektedir.

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mutlukonak Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş