Mutfaktaki Dağınıklıktan Kurtulun

'Dekorasyon' forumunda Mavi_Sema tarafından 11 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Mutfaktaki Dağınıklıktan Kurtulun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mutfaktaki Dağınıklıktan Kurtulun

  [​IMG]


  Mutfağı daha iyi kullanabilmeniz için hem fonksiyonel hem de pratik sistemler...


  Mutfak belki de evin en dağınık bölümlerinden biridir. Alanı daha iyi kullanabilmeniz için hem fonksiyonel hem de pratik sistemleri tercih ederek, bu dağınıklığı biraz da olsa önleyebilirsiniz. Tekerlekli sebzelikler, asma raf üniteleri, cepli organizerler, sürgülü çekmeceler ve hasır sepetler mutfaktaki eşyalarını depolamanız için kullanılabilir.

  Reader's Digest dergisinde yer alan haberde, mutfağın dağınıklığından kurtulmanız için yapabileceğiniz değişiklikler açıklanıyor. ​  1. Fazlalıkları hızlıca ortadan kaldırmak: Her gün kullandığınız tuz, yağlar ve en sevdiğiniz baharatları ocağınızın yanında istersiniz. Fakat, bu malzemeler sık sık kullanacağınız tezgah üzerinde yer kaplar. Tüm bu baharatlıkları farklı şekillerde ve büyüklüklerdeki saplı kutulara, çekmecelere yerleştirerek hepsini bir arada tutarsınız ve yer kaplamaz.

  2. Mikrodalga fırınınızı portatif raf ayakları üzerine alıp tezgahınızda yer açabilirsiniz. Mikrodalga fırınlar mutfakta en çok yer kaplayan araçlardır. Üreticiler, birkaç modeliyle mikrodalga fırınlarınızı camlı mutfak dolaplarının altına asmanıza izin veren opsiyonel raf ayakları sunuyor.

  3. Dolap altı depolama rafları: Çekme raflar, bıçak tutucular ya da baharatlıkların dağınıklığı olmaksınız mutfak araç-gereçlerine hemen ulaşmanızı sağlıyor. Çekme raflar sayesinde bıçaklarınızı, kepçelerinizi ortadan kaldırabilirsiniz.

  4. Tekerlekli sebzelikler, tezgah üzerinde yer açmak ve dolap ilave etmenin en iyi şeklidir. Büyük bir ziyafet sofrası hazırlarken, malzemelerinizi arabadaki raflara yerleştirerek tezgahta ekstra çalışma alanı sağlayabilirsiniz. Yemek hazırlarken sebzelikleri kullanmayı planlıyorsanız, dayanıklı, paslanmaz çelik veşa plastik levhalı olanları tercih edin.

  5. Gizli mesaj merkezi: Alışveriş listesini, telefon mesajlarını ve yapılacakların listesinin tezgah üzerinde kargaşa oluşturmasını izin vermeyin. Dolap kapağının içine çift taraflı bant ile plastik hazne ya da yazı tahtası yerleştirin. Plastik hazne dolap içinde çıkıntı yapabilir, raflarla ya da dolaptaki malzemelerle çarpışmayacak bir yerde olmasına dikkat edin.

  6. Dosya merkezini düzenleyin: Sevdiğiniz yemek tariflerini yazdığınız kağıtları, önemli notlarınızı mutfağınızdaki çekmecelerde tutmak yerine, dolabınızın yanına asacağınız kağıt tutucuya yerleştirebilirsiniz. Böylece, yerden tasarruf edersiniz.

  7. Dekoratif sıçrama koruması: Dekorasyonda lavabonun veya ocağın arkasında sıçrayan damlaların duvarı kirletmesini önleyen su geçirmez ve kolay silinebilen levhalar size büyük kolaylık sağlayacaktır.

  8. Dolap altı eğlence merkezi: Tezgahınızın üzerinde duran televizyonunuzu dolap altına takılan yeni model televizyonlarla değiştirin. En çok tercih edilen model, kullanmadığınızda katlanan ve elinize ayağınıza dolaşmayanlarıdır. Bu televizyonları elektronik mağazalarında bulabilirsiniz.

  Kahve makinenizi de tezgah üstünde tutmayın: kahve tiryakileri kahve makinesini dolaplardan birinin içine yerleştirebilir. Böylece mutfak tezgahınızda yer açabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mutfaktaki Dağınıklıktan Kurtulun Forum Tarih
Mutfaktaki Dağınıklıktan Kurtulmanın Yolları Pratik Bilgiler 18 Eylül 2011
Mutfaktaki tehlikeler ve korunma yöntemleri Pratik Bilgiler 18 Eylül 2011
Mutfaktaki Haşerelerdem Kurtulmanın Yolu Pratik Bilgiler 21 Ocak 2009
Kuşunuzu Mutfaktaki Tehlikelerden Koruyun! Kuşlar 29 Ekim 2008
Mutfaktaki Eczanemiz - Hangi yiyecekler Neye Faydaladır Mutfağımız Yemeklerimiz 12 Eylül 2008

Bu Sayfayı Paylaş