Mutfakta Çalışma Alanları

'Pratik Bilgiler' forumunda DeMSaL tarafından 21 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Mutfakta Çalışma Alanları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  mutfağın temizliği - yiyeceklerin temizliği - mutfak düzeni - kullanışlı bir mutfağın özellikleri - mutfakta rahat çalışmak için

  Mutfaktaki çalışma alanları, yiyeceklerin pişirilmeye hazırlandığı, pişirildiği, mutfak araç ve malzemelerinin, yemek ve yiyeceklerin saklandığı, temizlendiği, bulaşıkların yıkandığı yerlerdir. Mutfak faaliyetlerinin düzenli ve verimli olması, akılcı bir çalışma planına ve mutfaktaki gidiş-gelişlerin ana işlemlere göre tespit edilmesine bağlıdır. Bu işlemler başlıca dört grupta düşünülürler:

  • Mutfak araç ve malzemelerinin düzenlenmesi ve yerleştirilmesi,
  • Yıkama, hazırlama ve pişirme,
  • Bulaşık yıkama ve temizlenen malzemelerin yerleştirilmesi,
  • Yemek ve yiyecek maddelerinin muhafaza edilmesi.

  Görülüyor ki, bu işlemler gerçekte birbirini tamamlayan işlemlerdir. Mutfak faaliyetleri, bir günde, aynı işlemlerin birden fazla yapılmasını da gerektirebilir. Bu sebeple, mutfağın en iyi şekilde düzenlenmesi ve imkânların en iyi şekilde kullanılması zorunludur. Araç ve malzemelerden yararlanılması, yiyeceklerin hazırlanması, pişirme işlemleri ve servis sonrası bulaşıkların yıkanması ve temizlenen malzemenin yerlerine yerleştirilmesi düzenli bir sıra izler. Bu işlemler, servis öncesi ya da servis sonrası birbirinden farklı bir nitelik taşımaz. Değişiklik yalnızca işlemlerin sırasındadır.

  Bu özellik, yerleştirme ve çalışma alanları arasında uyum ve kararlılık gerektirir. Bu sebeple, önce yerleştirme esasları üzerinde durulmalıdır. Uygun bir çalışma planı, çalışma merkezlerinin uygun biçimde tespit edilmesi ile sağlanır. Bunun için, mutfak faaliyetlerinde, çalışma alanları ile yerleştirme merkezleri arasında fazla trafiğe sebebiyet verilmemesine ve işe yaramaz boşluklar bı-rakılmamasma dikkat edilmelidir.

  Bu bakımdan, mutfak araç ve malzemeleri ile yiyecek maddelerini yerleştirme ilkelerinin, temizleme alanı (bulaşık yıkama), pişirme merkezi ve yiyecek maddelerim saklama merkezlerinin ayrı ayrı incelenmesi gerekmektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mutfakta Çalışma Alanları Forum Tarih
Mutfaktaki Dağınıklıktan Kurtulmanın Yolları Pratik Bilgiler 18 Eylül 2011
Mutfaktaki tehlikeler ve korunma yöntemleri Pratik Bilgiler 18 Eylül 2011
Mutfakta Kullanılan Ölçüler Tablosu Pratik Bilgiler 20 Haziran 2011
Mutfakta Temizlik - Mutfak Gereçlerinin Temizliği İçin Öneriler Pratik Bilgiler 10 Aralık 2010
Hanımlar Erkeğin Kalbine Giden Yol Artık Mutfaktan Değil Yıldızlardan geçiyor Burçlar Alemi - Astroloji 26 Ekim 2010

Bu Sayfayı Paylaş