Mutaflar Köyü Çine Aydın

'Aydın Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Mutaflar Köyü Çine Aydın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mutaflar Köyü Çine Bilgileri - Mutaflar Köyü Hakkında -Mutaflar Köyü Tanıtımı - Mutaflar Köyü Resimleri  İlçe: ÇİNE - İl: AYDIN


  Köy Muhtarı: Recep ÇINAR


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yo

  Bilgiler
  Nüfus 1127 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 09500
  Alan Kodu 0256
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Aydın
  İlçe Çine
  Web Sitesi
  Mutaflar, Aydın ilinin Çine ilçesine bağlı bir köydür


  Tarihçe

  Köyün tarihçesi tam olarak bilinmemekle birlikte.Köy beş yüz yıllık (1500 lü yıllara)tarihe dayanmaktadı. Köy üç yörük tarafından yerleşilmesiyle oluşmuştur.Yörüklerin bir Bozdoğan dan, biri Muğla dan diyeri ise İzmir Tire den gelmiştir. Köye ilk gelen yörük Yusuf isminde biridir. Köyde halen bu yerleşim yeri Yusuflar Mahallesi olarak anılmaktadır.Tatarmemişler köyünün Kargeşlik (GARGEŞLİK) mahalleside bu köyden giden aileler oluşturulmuştur. Kurtuluş savaşı döneminde YÖRÜK ALİ Efe arkadaşlarına yayla evlerinde misafir etmişler yemek ve barınma ihtiyaçlarını karşılamışlardı. Efelerin birçok toplantıları bu köyün yayla evlerinde yapılmıştır. Böyleliklede Kurtuluş savaşındada önemli rol almışlardır. Köy halkı çok çalışkandır. Ekmeğini taştan çıkaran insanlar bu köyde yaşar. Kendi işlerini yaptıktan sonra başka köylerede amaleliğe giderler. Çalışkanlıklarından dolayı ilçede çok rabet görürler. Eğitime yeterince önem verilmemiştir. Eğitimli insanların çoğunluğu köyden ayrılmış olan insanlardan oluşur.

  Köyün Adı

  Eskiden keçi kılından kilim (çul, yaygı) dokuyanlara mutaf denilirdi. Köy halkınının çoğu eskiden mutaf olduğundan adı da mutaflar şeklinde kalmıştır. Köyün yerleşim alanı ve yaylaları, Çine ilçesine ve ovasını kuşbakışı gördüğünden harika bir manzarası vardır.

  Kültür

  Yaylasında yetişen sebzelerinden çok lezzetli yemekler yapılır. Aydın ve Muğla yöresinde aşırı derecede rabet görür. Gelenek ve görenekler kısmen değişmiş olsada halen yörük yaşantıları yaylacılık (yarı göçerlik) hayatı devam etmektedir.Köyde halen düğünler 3 gün ve yemekli olarak yapılmaktadır.Düğünleri en önemli yemeği oğlak eti ile yapılan keşkektir. Köylü halen ekmeğini kendisi yapmaktadır ekmeğide BAZLAMA dır. Bazlamanın altı sacda üstü ise ateşin ısısında pişirildiğinden çok lezzetlidir.aydın iline 41 Km., Çine ilçesine 3 Km. uzaklıktadır.Orman köyüdür. Çok güzel yaylaları vardır: Karamanlar, Tabaklar [Akevler] Kireşçik, Saltık, Aşıtlar, Pirahmetler, Akçakavak, Aydınlar, Kestanederesi... Yayla mahallelerinde çok güzel MADRAN memba suları vardır. Çine belediyesine ait TOPÇAM MEMBA SULARI köyün yaylalarından çıkarılıp fabrikada işlenip ege bölgesinde pazarlanmaktatır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 1127
  1997 1072

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi var ancak kanalizasyon şebekesi yok. PTT şubesi ve PTT acentesi yok. Sağlık ocağı ve sağlık evi yok. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefonmevcuttur.

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  Telefon:
  0 256 711 48 99
  Cep Telefonu:
  0 544 211 48 89  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mutaflar Köyü Çine Forum Tarih
Mutaflar Köyü Beydağ - İzmir İzmir Tanıtımı 2 Mayıs 2010
Mutaflar İlköğretim Okulu Çine Aydın Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Ocak 2011
Mutaflar İlköğretim Okulu Beydağ İzmir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 19 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş