Musul Heyeti Mardin Belediyesini Ziyaret Etti

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 17 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Musul Heyeti Mardin Belediyesini Ziyaret Etti konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  MUSUL HEYETİ MARDİN BELEDİYESİNİ ZİYARET ETTİ

  [​IMG]

  Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu’nun, yönetime geldiği günden beri komşu ülkeler Suriye ve Irak’la geliştirdiği dostane ilişkiler yeni işbirliklerine de kapıyı açtı. Geçtiğimiz aylarda Başkan Ayanoğlu’nun Musul, Erbil ve Süleymaniye’ye gerçekleştirdiği gezi ilk meyvelerini vermeye başladı.Yerel yönetim uygulamalarını yerinde görmek ve kazanılan tecrübelerden faydalanmak için, Musul Vilayetine bağlı Hamdaniye Kaymakamı Saad Dahman Abdullah, Musul Vali Vekili Neşven Abdulgani Fettah ve 26 kişiden oluşan yönetici ekibi Mardin Belediyesi’ni ziyaret etti. Mardin Belediye Başkanı yerel yönetimdeki tecrübesini ve yapılan uygulamaları Hamdaniye heyetine aktardı.
  Musul Vilayetine bağlı Hamdaniye Kaymakamı Dahman Abdullah , Mardin’i daha önce ziyaret ettiklerini ve iki yıl öncesine göre büyük değişimlerin yaşandığını söyleyerek; “İlişkilerin süreklilik kazanmasını istiyoruz. Birkaç gündür Mardin’deyiz. Şahsım ve heyetteki arkadaşlarım yerel yönetim uygulamaları ile ilgili gözlemler yapıp not alıyor.Belediyede yapmış olduğunuz uygulamaları ve yönetim tecrübelerinizi kendi şehrimizde uygulamak için bizlerle paylaşmanızı istiyoruz.”dedi.
  Mardin’in Musul’a yabancı olmadığını ve iki ülke insanı arasında gönül bağlarının olduğunu ifade eden Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu; “Mardin tarihte ya Musul ya da Diyarbakır’a bağlanmıştır.Geçmişte yapılan sınır ticareti iki ülke insanını birbirine daha çok yaklaştırmıştır.Mardinlililer, Musul’da,Kerkük’te, Bağdat ya da Basra’da yaşayan insanları kendi kardeşleri gibi görüyor.”şeklinde konuştu.
  Türkiye’de belediye başkanlarının seçimle işbaşına geldiklerini ve hayatın her alanında belediyenin olduğunu söyleyen Başkan Ayanoğlu, Hamdaniye heyetine iki yıldır yaptıkları uygulamaları ve kazanmış olduğu tecrübeleri aktardı. Başkana sık sık soru soran heyet üyelerinin anlatılanları çok dikkatli bir şekilde not ettikleri gözlemlendi.
  Üç saate yakın süren görüşmede Mardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu, Musul-Hamdaniye heyetine; idari yapılanma, altyapı, yeşil alan, yol ve kaldırım, temizlik, sosyal belediyecilik ve Tarihi Dönüşüm Projesi konularındaki uygulama ve tecrübelerini aktardı.

  Kaynak: habermardin.com
   

Bu Sayfayı Paylaş