Mussolini ve İtalya - Mussolini Kimdir

'Tarihi Bilgiler' forumunda KaRDeLeN tarafından 11 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Mussolini ve İtalya - Mussolini Kimdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Mussolini ve İtalya - Mussolini Kimdir

  Benito Mussolini
  (d. 29 Temmuz 1883, Forli, İtalya - ö. 28 Nisan 1945), II. Dünya Savaşıİtalya'nın başbakanı. Hitler ile birlikte Faşizmin en önemli uygulayıcılarındandır.  Üniversite eğitiminin ardından öğretmenlik yaparak çalışmaya başladı. 1902'de zorunlu askerlik görevinden kaçmak için İsviçre'ye gitti. 1904'te İtalya`ya geri döndü ve İtalyan Sosyalist Partisi'ne katıldı ve partinin yayın organı olan avanti gazetesinde çalıştı. Bir süre gazetenin başyazarlığını da üstlenen Mussolini, birinci dünya savaşı'nın başlaması üzerine orduya yazıldı. Savaşta yaralanan Mussolini Milano'ya döndü ve burada sağ görüşlü İl Popolo d'İtalia gazetesinin editörü oldu.


  Çökmüş ekonomi ve siyasi kargaşa içindeki İtalya’da Mussolini çeşitli sağcı grupları kurduğu faşist partisinin bünyesinde topladı. İl duce lakabını kullanan Mussolini, ülkenin problemlerini çözeceğini vaat ediyor ve eski Roma İmparatorluğu'nun ihtişamlı günlerine geri dönüleceğine söz veriyordu. Partinin gençlik teşkilatı olarak kurulan Kara Gömlekliler örgütü ise ekonomik durumun kargaşasında faydalanarak büyük bir sıçrama yapan komünist gruplarla, grevci işçilerle çatışıyordu.


  Mussolini, Ekim 1922'de Kral Victor Emmanuel III'ü yönetimin faşist parti'ye devretmesi için tehdit etti; aksi takdirde 26.000 taraftarı ile Roma'ya yürüyecekti *. Komünist hareketinde önüne geçmek isteyen kral bu teklifi kabul etti.Ve bu yürüyüş yıllar sonra Nazi Almanyasını kuracak olan Adolf Hitleri'in de ilham kaynağı oldu.
  Duçe ilk olarak faşist parti dışındaki diğer partileri kapattı, sendika hareketleri kanun dışı ilan etti, kitap ve gazetelere sansür getirdi, eğitimi sıkı kontrol altına aldı. Bu arada devlet güdümünde ekonominin faşistleştirilmesi amacıyla tüm ülke tren rayları ve otobanlarla kaplandı. çiftçileri sürekli teşvik etti, tarım ve endüstrinin canlanmasını sağladı buna bağlı olarak da İtalya’da işsizlik azaldı. Tüm bunlar Mussolini'nin kitleler üzerindeki popülaritesini arttırdığı gibi Hitleri'de büyük bir etki altında bıraktı.


  Uluslararası arenada güçlendiğini ispat etmek için 1935'te Habeşistan'a asker çıkardı. uzun ve nedensiz bir savaş sonunda Habeşistan'ı işgal eden İtalya, 1936 yılında Nazi Almanyası ile Roma-Berlin mihverini kurdu.II. Dünya Savaşı sırasında İtalyan ordusu Kuzey Afrika ve Balkanlar'da Müttefik Kuvvetlerine karşı mağlup oldu. Nazi Almanyası'ndan aldığı destek ile işgal ettiği bölgelerde direndi ancak İtalya'da gücünü kaybetmeye başladı. Komünistler önderliğindeki direnişçilerin ülkede etkili olması ve müttefiklerin 1943'de Sicilya'ya çıkartma yapmasının ardından Kral Victor Emmanuel III Mussolini'yi görevden aldı. Almanya Kuzey İtalya'yı işgal etti ve Alman paraşütçüleri Mussolini'yi 12 Eylül 1943'te Gran Sasso'da tutuklu bulunduğu otelden kurtararak uçakla Viyana'ya kaçırdı.


  İtalya'da kendine bağlı birliklerle mücadeleyi sürdüren Mussolini, Nisan 1945'de yani savaşın son günlerinde tanınmamak için Alman üniforması giyerek metresiyle beraber kaçmaya çalışırken İtalyan direnişine mensup partizanlar tarafından yakalandı ve göğsünden vurularak öldürüldü.


  Ertesi gün Mussolini'nin, sevgilisinin ve birkaç yandaşının cesedi Milano'da Loreto Meydanı'nda başaşağı sallandırıldı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mussolini İtalya Mussolini Forum Tarih
Benito Mussolini Ülke Kültürleri 12 Ocak 2010
Rönesans hareketlerinin İtalya'da başlamasının sebepleri nelerdir Tarihi Bilgiler 26 Mayıs 2014
Yunanlılar Fransızlar İtalyanlar Ermeniler İngilizler Hangi Bölgeleri İşgal Etti Tarihi Bilgiler 27 Aralık 2013
Yunanlılar Fransızlar İngilizler İtalyanlar Ermeniler Hangi Bölgeleri İşgal Ettiler Tarihi Bilgiler 23 Aralık 2013
İtalyanların Kültürel Özellikleri Nelerdir Ülke Kültürleri 19 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş