Musapınarı Köyü Hakkında Bilgi Niksar Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Musapınarı Köyü Hakkında Bilgi Niksar Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  musapınarı köyü bilgileri - musapınarı köyü tanıtım - musapınarı köyü resimleri  Musapınarı, Tokat ilinin Niksar ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  KÖYÜN TARİHİ HAKKINDA NET BİR TARİH YOK...KÖYÜN GÜRCÜ VATANDAŞLARA TAHSİSİNİ RAHMETLİ MENDERES SAĞLAMIŞTIR Musapınarı Köyü adının bir çok rivayeti vardır ama bunlardan en ilgi çekici olanışudur:


  MUSA PEYGAMBERİN PINARI

  Rivayet odur ki Musa Peygamber bir işinden dolayı Niksar bölgesi yakınlarındaki bir yerleşim yerine gelmiştir. İşlerini bitirdikten sonra geri dönerken şimdiki köyün yakınlarındaki bir bölgeden geçerken susar.O mubarek zat aradaki sudan içer ve atına içirir.O suya o günden sonra Musa Peygamberin suyu denir ve köy kurulurken MUSAPINARI adı uygun görülür.1990 lı yıllarda bir çok köyün adı değiştirilmesine rağmen bizim köy olan Musapınarı değiştirilmemiştir.


  Kültür

  KÖY GÜRCÜ GELENEK VE GÖRENEKLERİNE SAHİPTİR..ÖZELLİKLE DÜĞÜNLERDE BACA KIRMA GÜNÜMÜZE KADAR ULAŞMIŞ ADETLERDENDİR...SOFRA KÜLTÜRÜ ORTA KARADENİZ YEMEK KÜLTÜRÜDÜR.KÖYÜMÜZ DİNDAR BİR KÖYDÜR VE SÜNNİ MEZHEPTENDİR.ÖFR VE ADETLERİMİZ ÇOCUKLARA KÜÇÜK YAŞTA ÖĞRETİLİR.HERHANGİ BİR UYUŞMAZLIKTA KÖY BÜYÜKLERİ HAKEMLİK YAPIP SORUNLARI HALLEDERLER.ÇOCUKLARA KÜÇÜK YAŞTAN İTİBAREN İSLAM AHLAKI VE AİLE TERBİYESİ VERİLİR.MEŞHUR YEMEKLERİMİZ GÜRCÜ YEMEKLERİDİR,AYRICA YÖRESEL YEMEKLERDE YAPILIR.
  Coğrafya
  Tokat iline 35 km, Niksar ilçesine 15 km uzaklıktadır.köyümüz niksar-tokat karayolu üzerindeyüksek bir yerdedir.niksar ovası kuşbakışı net olarak izlenir,çok muhteşem bir manzarası vardır.ayrıca yol üzeri olduğu için piknik alanlarıda mevcuttur.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 41
  2000 41
  1997 41
  Ekonomi
  KÖYDEKİ TARLALARIN BUYUK BİR KISMI YA BOŞALMIŞTIR YA DA KÖYLÜLER TARAFINDAN EKİLİP BİÇİLMEKTEDİR... ÖZELLİKLE SEBZE YETİŞTİRİCİLİĞİ, AHIR HAYVANCILIĞI VE BALCILIK YAPILMAKTADIR... KÖYDE AYRICA MERMER MADENİNİNDE BULUNDUĞU RİVAYETTİR... OLAYIN GERÇEK BOYUTU ARAŞTIRMACILARA KALMIŞTIR...
  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  KÖYE BİR HALK EVİ YAPIM AŞAMASINDA OLUP,DEVASA BİR SULAMA HAVUZU VE CAMİYE YENİ EKLENEN GUZEL BİR MİNARE BULUNMAKTADIR..SABİT TELEFON VE ELEKTRİK BULUNMAKTA SON ZAMANLARDA DA ADSL İNTERNET ERİŞİMİ SAĞLANMKTADIR...KÖY YOLLARI MUCURLANMIŞ LAKİN ASFALTLAMA İŞİ HENÜZ YAPILMAMIŞTIR. BU KONUDA ÖZEL İDARE GÖREVE ÇAĞRILMAKTADIR... OKUL BİR YANGINDA KÜL OLMUŞTUR... SAĞLIK OCAĞI DA BULUNMAMAKTADIR... KÖYDEKİ HİZMETLERİN %99'U İL ÖZEL İDARE MECLİS ÜYESİ OSMAN DEMİRCİOĞLU'NUN ÇOK BÜYÜK KATKILARI SAYESİNDE EYÜP ÖZDEMİR'İN MUHTARLIK DÖNEMLERİNDE YAPILMIŞTIR.
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Musapınarı Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş