Musallar Köyü Merkez Kastamonu

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 12 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Musallar Köyü Merkez Kastamonu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kastamonu İli Köyleri-Musallar Köyü Merkez Kastamonu-Musallar Köyü Resimleri-Musallar Köyü Tanıtımı  İlçe: MERKEZ - İl: KASTAMONU


  Demografik Bilgiler:


  İle Uzaklığı:25 km


  İlçeye Uzaklığı: 0 km


  Musallar, Kastamonu ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.7000 yıllık bilinen insanlık tarihi boyunca anadolunun pek çok bölgelerinde olduğu gibi Kastamonu'da da bazı kavimler yaşayıp göçmüştür. Musallar köyünün kapaklı mahallesinde bulunan güveyi tepesi v e kara tepe de maalesef kaçak kazılar yapılarak definecilerce bilhassa güveyi tepesi talan edilmiştir.Güvey tepesinin güney doğu istikametinde iki adet daha yığma tepeler mevcut olup gene defineciler tarafından buralarda talan edilmiş vaziyettedir.kara tepe de hamam olduğu rivayet edilmekte ve tepenin batı kesiminden tarlaların sürülmesi esanesında su yolu yapımında eskiden kullanılan künk parçalarına rastlanmaktadır. Kapaklı mahallesinin urgancı çayırı olarak bilinen mera bölgesinde yontularak yapılmış kapı kaya ve derin şarap küpleri bulunmuştur. Musallar köyünü çeviren kuz dağı yukarı dağ ve çal ormanlarının zirvelerinde adı sanı bilinmeyen türbeler mevcuttur.Kuz dağının güney doğu eteklerinde asırlar önce yaşanmış ören yeri bulunmakta olup bu bölgede yontularak yapılmış mezar lahitlerine rastlanılmıştır.gene Kapaklı mahallesi sınırları içinde kara taşlık.boyan deresi.sabiler kabristanındada türbeler bulunmaktadır. Gözler mahallesinin güneyinde de Tırmık kaya olarak bilinen kayalılarda mağaralar olduğu söylenmektedir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri.Musallar köyü halkı uzun yıllardır arefe günleri öğle namazından sonra köy halkı olarak kabristanda toplanı atalarının kabirleri başında onlara kuranı kerim okur ve dua ederler. Herkes evinden getirdiği bir samun ekmek bir tekerlek ev yapımı helva veya şekerleme,leblebi gibi yiyecekleri bir araya toplar. Ekmekler kesilip parçalara ayrılır ve ghetirililen bütün yiyercekler birbirine kariştırılır.köy imamının okuduğu ayet ve duadan sonra toplanma yerinde kare şeklindeki oturaklara dizilmiş olan cemaate bu toplanan yiyecekler dağıtılır.Ekmek dağıtma görevi Musallar köyü halkından Kemal kırkbeşoğlu'nun sülalesine,Helva ve şeker dağıtma işi de Allar mahallesinden gedükgil sülalesine verilmiş olup bu gelenek aynı kişilerce devam ettirilmektedir. Ramazan ve Kurban bayramlarında Bayram namazzından çıkan cemaat caminin önünde uslulardan başam üzere sdıra olup birbirlerini bayramlarlar. Gelenek gereği her bayram günü ilk yemek ziyafeti Musallar köyü halkınca bütün cemaate verilir. Cemaatten 10 ar 15 er kişi evlere dağılır ve gidilen evde yemek ve çaydan sonra bir sonraki günün hangi köyde ziyafet olduğu cemaate bildirilir.her gün bir mahalle bütün divana yemek ziyafeti verir. Uzun kış gecelerinde oyun ehli olanlar. Bu yöreye özgü Bana banze, kız kaçırma, Hasan oğlan,ter silme,duvar örme,yüzük oyunu gibi çeşitli oyunlar oynanır.Yaz aylarında geceler kısa ve işlerin çok olması sebebi ile bu oyunlar genellikle kış aylarında oynanır.

  Coğrafya

  Kastamonu merkezine 21 km uzaklıktadır.Kastamonu/Daday yolu üzerindeki mehran Köyü mezarlığından sağa sapan yol 5 km sonra sizi musallar köyüne ulaştırır.Merkez musallar köyünün Kapaklı,Allar,Gözler,Pürlü adında 4 mahallesi bulunmaktadır.az da olsa engebeli olan tarım arazilerinde buğday,arpa,şeker pancarı ve besi yemi bitkileri üretilmektedir.Kapaklı mahallesi sınırları içindeki bahçealtı mevkiine Devlet Su işlerince yapılan sondaj sonucu bütün mahallelere buradan içme suyu temin edilmektedir.Köy arazisinin güneyi Kuz dağı,Batısı gülef dağları,Kuzeyi yukarı dağ ve Çal, doğusu ise örencik dağları ve sarıyar ile çevrili genişçe bir vadi üzerine kuruludur.Merkez köy ve mahalleleri Karadeniz yöresine uygun 8 10 haneli birbirine 1-2 km mesafede bulunmaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 163
  1997 170

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Hayvancılık tarıma dayalı bir dal olduğu ve son yıllarda tarım gelirlerinin son derece yetersiz hale gelmesinden dolayı maalesef köy gençleri şehire taşınıp kendilerine yeni geçim kapıları aramaya yöneldiğinden gitgide köy nüfusu azalmalar göstermektedir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


  2009 - Kenan KIRKBEŞOĞLU

  2004 - Satı karaosmanoğlu:1999 - Satı karaosmanoğlu
  1989 - Rasim Sağıroğlu
  1984 - Rasim Sağıroğlu

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Musallar Köyü Merkez Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş