Musaköy Merkez Amasya

'Amasya Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 26 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Musaköy Merkez Amasya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Musaköyü Bilgileri - Musaköyü Hakkında - Musaköyü Tanıtımı - Musaköyü Resimleri


  Musaköy, Amasya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: MERKEZ

  İl:AMASYA

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.Amasya yöresine ait olan keşkek yemeği bu köyünde geleneksel yemeğidir

  Coğrafya

  Amasya merkezine 34 km uzaklıktadır.Doğusunda Damuderesi köyü batısında Çivi köy Kuzeyinde Kızılca Köyü ve Güneyinde Akyazı köyleri bulunur. Köy engebeli arazi yapısına sahiptir. Orman sınır köyü olduğundan köyde orman alanları çoktur.Ekilebilir arazinin 1/3 sulanabilmektedir. Köyün arazi sulamak için su kaynağı kıttır. Yeşilırmak köyün 4 km kuzeyinden geçmesine rağmen yükselti farkından dolayı faydalanılamamaktır. Köyde bol miktarda Taşocakları bulunmaktadır.Fakat bu ocaklar faal değildir.

  İklim

  Musaköy Karadeniz iklimi - Kara iklimi arasında bir geçiş iklimi hüküm sürer. Yazları Kara İklimi kadar kurak, Karadeniz iklimi kadar yağışlı değildir. Kışları ise Karadeniz iklimi kadar ılıman, Kara iklimi kadar sert değildir. Köyde Karadeniz ardı iklimi etkili olmaktadır. Yazları sıcak ve kurak, kışları yağışlıdır. İlkbahar en çok yağış alan mevsimdir. Daha çok karasal iklim özelliği göstermektedir.

  * Yağış:

  1937 Yılından bu yana yapılan Meteorolojik ölçümlerde yıllık ortalama yağış: 436,7 mm, olarak ölçülmüştür.

  * Sıcaklık:

  Yıllık ortalama sıcaklık 13,6 Co, yıllık ortalama nispi nem % 61olup en yüksek sıcaklık 30.07.2000 tarihinde 45,0 Co, en düşük sıcaklık 23.02.1985 tarihinde -20,4 Co, tespit edilmiştir. Temmuz ve Ağustos ayları en kurak aylar olup, ilkbahar en fazla yağış alan mevsimdir. Yıllık ortalama donlu gün sayısı 50 gündür.

  * Rüzgâr:

  Hakim rüzgar yönü Kuzeydoğudan esen poyraz rüzgarıdır. Ancak topografik yapısı nedeniyle 1. derece hakim Rüzgar yönü Kuzeybatıdır. Ortalama rüzgar hızı 1,8 m/sn olup, yıllık ortalama kuvvetli rüzgarlı gün sayısı 65 gün, yıllık ortalama fırtınalı gün sayısı 12 gündür. En kuvvetli rüzgar 24.09.1996 tarihinde Kuzeybatıdan 36,0 m/sn olarak kayıtlara geçmiştir

  BİTKİ ÖRTÜSÜ Amasya İli’nin güneyinde yer alması ve İç Anadolu Bölgesi’ne geçiş zonunda bulunması nedeniyle step bitki örtüsüne sahip olmakla birlikte bu bölgede bulunan ormanların ağırlığını baltalık olarak işletilen meşe türleri ve kısmen de ardıç ağacı oluşturmaktadır.

  Endemik bitkiler açısından yöre oldukça zengin tür ve çeşitleri içermektedir. Bu türler arasında yöresel adlarıyla hazeran, kuduz otu, akça çiçeği, dolama otu, mürdümük, bac biber ağacı, kaside, geven, yalancı havacıva, tüylü keten sayılabilr.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 431
  2000 535
  1997 513

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Halim KARATAŞ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 225 02 26

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı yoktur.Köyde sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  İle Uzaklığı: 30 km

  İlçeye Uzaklığı: 30 km

  Rakım:m

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Musaköy Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Musaköy Merkez Amasya Forum Tarih
Musaköy Köyü Merkez Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 27 Nisan 2010
Musaköy İnebolu Kastamonu Karadeniz Bölgesi 12 Nisan 2010
Musaköy Köyü Cide Kastamonu Karadeniz Bölgesi 12 Nisan 2010
Musaköy Köyü Tosya Kastamonu Karadeniz Bölgesi 12 Nisan 2010
Musaköy Köyü Aslanapa Kütahya Kütahya Tanıtımı 9 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş