Musaköy Köyü Merkez Çanakkale

'Çanakkale Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 27 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Musaköy Köyü Merkez Çanakkale konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Musaköy Köyü Çanakkale Merkez - Musaköy Köyü Bilgileri - Musaköy Köyü Hakkinda - Musaköy Köyü Resimleri  Musaköy Köyü, Çanakkale ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: MERKEZ - İl: ÇANAKKALE

  Köy Muhtarı: Bilgi yok

  Demografik Bilgiler:

  İle Uzaklığı: 17 km

  İlçeye Uzaklığı: 0 km

  Rakım: m

  Tarihi
  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında sağlam bilgi yoktur.Bunun temel nedenlerinden birisi bölgedeki en eski yerleşim yerlerinden biri olmasıdır.Fakat köyün yaşlıları buraya ilk yerleşen kişinin Musa isminde biri olduğunu söylerler.

  Köydeki en güzel geleneklerden biri Ramazan ayında yaşanır.Ramazandan önce bir liste hazırlanır ve her gün sırası gelen aile köye iftar verir. Bu uygulamaya "nöbet" adı verilir. Yöresel yemek bakımından çok zengin olmasa da Çanakkale bölgesinde sıkça yapılan "peynir helvası" na burada da rastlanır. Koyun sütü ve taze peynirden yapılan bu tatlı bir de mevsiminde yapılmışsa tadına doyum olmaz.

  Coğrafya
  Çanakkale merkezine 17 km uzaklıktadır. Köy-Kent kooperatifine ait minibüslerle köye ulaşım oldukça kolaylaşmıştır. Cuma pazarının karşısındaki köprü altından her saat başı kalkan bu minibüslerle haftanın 7 günü köye ulaşım mümkündür.

  İklim
  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 286
  2000 273
  1997 271

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım bitkisi olarak daha çok fasulye , domates , tahıl ve özellikle de şeftali yetiştirilmektedir.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık evi bulunmaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köye ulaşım her saat başı Çanakkale'den kalkan minübüslerle sağlanmaktadır.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Musaköy Köyü Merkez Forum Tarih
Musaköy Köyü Cide Kastamonu Karadeniz Bölgesi 12 Nisan 2010
Musaköy Köyü Tosya Kastamonu Karadeniz Bölgesi 12 Nisan 2010
Musaköy Köyü Aslanapa Kütahya Kütahya Tanıtımı 9 Nisan 2010
Musaköy İnebolu Kastamonu Karadeniz Bölgesi 12 Nisan 2010
Musaköy Merkez Amasya Amasya Tanıtımı 26 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş