Musa (a.s) ve Karınca - İslami Hikayeler - Dinle İlgili Hikayeler

'İslami Kıssalar & Hikayeler' forumunda Dine tarafından 28 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Musa (a.s) ve Karınca - İslami Hikayeler - Dinle İlgili Hikayeler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Musa (a.s) ve Karınca

  Hz. Musa a.s. köy köy şehir şehir dolaşıp; insanlara Allah'ın dinini öğretirken bir gün yolu Allah'ın ceza olarak bütün halkını yaktığı bir köye düştü ve:
  "Ey Rabbim" dedi. "Bu köyde yaşayanlar arasında çocuklar günahsız suçsuzz kimseler ve hayvanlar da vardı. Sadece suçluları ve günahkarları cezalandırabilecekken böyle yapmayıp tüm köyü cezalandırmışsın. senin şefkatin ve acıman sınırsıdır ve sen tüm canlılara bu şefkatinle davranırın. Sen işlerini de bizim aklımıızn eremediği yüksek bilginle yaparsın. Buna olan inancım tamdır. Fakat ben merak ettim; günahkarlarla beraber masum insanları niçin yaktın?" diyerekfazla oyalanmadan yoluna devam etti.
  Bir müddet sonra hem bir şeyler yemek hem de yol yorgunluğunu biraz olsun üzerinden atmakbir ağacın altına oturdu. Ağacın az ötesinde büyük bir karınca yuvası vardı. Karıncalar harıl harıl çalışıyordu. Bu karıncalarda bir tanesi gelip dinlenmekte olan Hz.Musa aleyhisselamı ısırdı. Musa a.s karıncaya öfkelendi Yerdeki kurumuş odunlardan birini ateşle tutuşturdu geldi tüm karınca yuvasını ateşe verdi. Tüm karıncalar yanarak öldü. Musa a.s bildiren dini hükümler arasında karınca yakmak günah değildi.
  Bunun üzerin Allah (c.c) şöyle seslendi:
  "Ey Musa! Seni sadece bir tek karınca ısırmışken sen bütün karınca yuvasını ateşe mi verdin. Bir karınca yüzünden koca karınca ülkesini her ana hamde eden beni en güzel sözlerle öven bir toplumu yakıp yok ettin öyle mi?"
  Hz.Musa a.s. gerek kendi gördüğü karşısında söyledikleri gerek yaptığı karşısında Cenab-ı Hakk'ın seslenişinden öğrenmiş oldu ki;
  Suçlularla beraber olanlar kendileri suçsuz olsalar dahi aynı cezaya uğrarlar. Ancak Allah c.c. hesap gününde onları birbirinden ayırır her birine hak ettiği karşılığı fazlasıyla verir.
  Bizler de kötü insanlarla beraber olmamalı onların yaşadıkları yerlerde bulunmamalıyız. Bulunmak zorunda kalırsak onları uygun bir lisan ile uyarmalı oradan bir an önce uzaklaşmaya bakmalıyız.

  Alıntıdır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Musa Karınca İslami Forum Tarih
Maddelerin esnek sert ve yumuşak olması günlük yaşamda nerelerde kullanılır? Sorular ve Cevaplar 30 Kasım 2016
Yumuşama döneminin özellikleri kısaca Tarihi Bilgiler 28 Nisan 2015
Suyu yumuşatma yöntemleri nelerdir kısaca Konu Dışı Başlıklar 24 Mart 2015
Hz. Osman'ın Cömertliği ve Yumuşak Huyluluğu Hakkında Kısaca Bilgi Sahabeler ve Alimler 14 Ocak 2014
Eşit ağırlıktaki Ördek ve Tavuktan Hangisi Yumuşak Karda Daha Az Batar Kısaca Eğitim Bilgileri 5 Aralık 2013

Bu Sayfayı Paylaş