Muratdede Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman

'Karaman Tanıtımı' forumunda SeLeN tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Muratdede Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karaman İli Köyleri - Merkez Muratdede Köyü - Muratdede Köyü Hakkında Bilgiler - Muratdede Köyü Resimleri  Muratdede, Karaman ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Eski dönemlerde adının Maslahat olduğu söylenmekle beraber Masdat isminin nereden geldiği bilinmemektedir. Murat dede ismi ise köyün yakınındaki bir dağda mezarı olduğu tahmin edilen Murat dede isimli bir ermiş zattan gelmektedir.

  Kültür

  Köyde bol miktarda yetiştirilen üzüm bağlarının hasat zamanında sergi adı ile bilinen üzüm toplama ve toplanan üzümlerin kurutularak satılmasına varan festival havasında köylülerin ve köyden olup dışarda yaşayan hemşehrilerin de katılımlarıyla yapılan eğlecenler vardır. Yörenin en kaliteli buğdayları, köy ve civarında yetişir, bulgur pilavı meşhurdur.

  Geleneksel köy günü düzenlenmektedir. Yaz aylarında köyün geliştirme ve güzelleştirme derneğinin organize ettiği bu günde özellikle yurt dışında yaşayan köylüler hasret gidermektedir. Köyde bir çok tarihi eser kalıntıları mevcuttur. Köy yakınlarında Karaköy adı ile bilinen tarihi yeraltı şehri mevcuttur.

  Coğrafya

  Karaman merkezine 32 km uzaklıktadır. Köy, kayalık bir arzzi üzerine kurulmuştur. Asırlık ardıç ağaçları ile kaplı yamaçları vardır. Köyün yakınından geçen ve Haft diye bilinen yerden doğan bir kaynak suyu deresi vardır. Yakınında meşhur Hacıbaba dağı vardır. Küçükbaş hayvancılık ve tarım başlıca geçim kaynağıdır. Üzüm, buğday, baklagillerden nohut ve yeşil mercimek yetiştirilir. Dere kenarındaki kara dutları meşhurdur.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.Kışları çok soğuk geçer. Kışın kar yoları kapayacak kadar yağar. Az yağmur yağar. Yazları sıcaktır. Geceleri yazın bile serin olur.

  Nüfusu:

  2000:435
  1997:0

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  > 2004 -
  > 1999 -
  > 1994 -
  > 1989 -
  > 1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Muratdede Köyü Hakkında Forum Tarih
Muratdede İlköğretim Okulu Karaman Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 20 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş