Mumcuköy Köyü Sındırgı Balıkesir

'Marmara Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 18 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Mumcuköy Köyü Sındırgı Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sındırgı Mumcuköy Köyü - Mumcuköy Köyü Hakkında - Mumcuköy Köyü Tanıtımı - Mumcuköy Köyü Resimleri
  Köy Muhtarı: HASAN İBİŞ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (266) 531 10 82

  Cep Telefonu: 0 (535) 476 99 65

  Mumcuköy, Balıkesir ilinin Sındırgı ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün ismi şöyle tabir olunmaktadır. Köy; Simav çayı ve civarı araziye sahip olması nedeniyle civar köylere göre arazisi bol verimli, düzgün olduğundan bol buğday yetiştirildiği, kıtlık zamanlarında sahip olduğu değirmenlerde buğday öğütüldüğü, gelen geçenlere "nerden geliyorsun?" diye sorulduğunda "Uncu köyünden" şeklinde kullanıldığı sonradan isim telaffuzda kullanılırken Mumcu olarak yaygılaşmıştır.

  Rivayete göre köyde en eski 7 tane taş merdivenli (halen mevcut merdivenleri taştır) ev vardır. Cami üstünde yer alan Hacı Zurnacı Bayram Göle'ye ait ev, Araplar mahallesinde yer alan Sütaşlar'a ait bir kaç ev ve Ayvaz evi gibi örnek evlerdir.

  Köyde inşaat çalışmaları yapılırken temel kazılarında geçmişe ait buluntulara rastlanmaktadır. Balıkesir Müze Müdürlüğü'ne yapılan bağış eserlerin en eskisi, Cilalı Taş Devri'ne ait kaya baltalardır. Burdan anlaşıldığına göre köyün yerleşimi çok eskidir. Köyün kuzey yamaçlarında Akkaya mevkiinde Beşik Taşı denilen kaya oyukları mevcuttur. Büyük ihtimalle köyde eski yerleşimlerde bağcılık yapılmış ve bu bölgedeki kayalıklarda Şanapa denilen şaraphaneler vardı. Köyün güneydoğusunda Dübek mezarı arkasında Roma veya Bizans dönemine ait olduğu sanılan yıkık kale ve yağmalanmış kaya mezarları mevcuttur.

  Kültür

  Mumcu köyü geçmişi eskiye dayanan köylerden olup birçok kültürel etkinliklere sahiptir. Bunlardan başlıcaları şunlardır: Dini bayramlarda gençlerin katılımıyla eğlenceler yapılır, oyunlar oynanır ve bu eğlenceler sayesinde evlenme yaşı gelmiş genç kız ve erkekler görücüye çıkarlar. Ayrıca köy düğünlerinde dört gün süren eğlenceler yapılır ve özellikle hava karardıktan sonra köy meydanına büyük bir ateş yakılır ve onun ışığında eski orta oyunu tarzında küçük tiyatro oyunları oynanır. Fakat bu gelenekler şu anda yoğun göç ve TV nin yaygınlaşması nedeniyle uygulanmamaktadır. Köyde eriştirme adı verilen elle kıyma makarna yapımı meşhurdur. Makarna kıyıldıktan sonra fırında kurutulup saklanır. İhtiyac halinde yenir. Düğünlerde meşhur mumcu keşkeği yapılırdı şimdi pek yapılmamaktadır. Genel olarak yazdan kış için yufka yapılır yufka yemekleri meşhurdur. Günümüzde her bölgede olduğu gibi Mumcu köyünde de kültürel faaliyetler yok denecek kadar azalmıştır. Her yıl köyde geleneksel köy hayrı yapılır. Son hayırda özel göveç kaplarında 42 adet göveç yaptırılmış, gerek köy halkı gerekse misafirlerin beğenisini kazanmıştır. Köyün gelir düzeyi orta düzeydedir. Çok az hayvancılık, genellikle tütüncülük yapılmaktadır. Son zamanlarda köyde simav cayı vadisinde çok miktarda ceviz dikimi yapılmıştır. Köyde bol miktarda armut ağacı vardır. Fakat ticari olarak değerlendirilememektedir. Köyde çocuk oyunu olarak; çelik çomak, kör ebe, üç bacak, dalya, can, birdirbir, arddan turna çömlek ,samsak, teslim, yüzük, maka oyunları oynanır. Dini bayramlarda ise, kızlar civarda oynanan yöresel köy oyunu, köy göçtü, opbaneşen gibi oyunlar oynanırdı.

  Düğünler
  Köyde düğün töreni 3 gün sürer cuma günü başlayıp pazar günü ikindi namazından sonra son bulur. bazende salı başlayıp psrşembe günü ikindi namazında son bulur. cumagünü akşam üzeri keşkek döğülür akşamı kız evi ve oğlan evlerindeakrabalar toplanarak oynanır cumartesi ğünü söğüş cıkarılır(söğüş:akrabaların davul eşliğinde evlerinden toplanarak hediyelerin takdim edilmesi)oğlan evinde yemek yenir topluca kız evine gidilir orada yengelerden başlanarak sırayla herkes kızın sağdıcı tarafından kaiıklarla oynatılır.akşama kına gecesi yapılır.cuma akşamı çeyiz serilir.çeyiz sergisi bayanların yardımı ile bayraktarlar tarafından yapılır. kına gecesi çeyizin içinde yapılır.pazar günü gelinalma işi yapılır pazar öğle namazından sonra dini nikah kıyılır. ikindi namazından sonra gelin almaya gidilir gelin almaya oğlan evinden davulzurna eşliğinde gelin acılarla (gelin acı:yöresel kıyafet giymiş erkek tatarafının bayan akrabaları 7-9 gibi tek sayılardan oluşan grup)akrabalar eşliğinde gidilir. Gelin alınır. Köyün aşağısından çatal tal mevkiinden dolaştırılır. oğlan evine gelinir. gelini damat almaya gelir attan inme ister (geline damat tarafından verilen hediye) gelin ile damat kol kola oğlan evine gider, daha sonra damat davul eşliğinde oynatılır damada takılar takılır,akşam yemeği yenir yatsı ezanı okunmadan damadın akrabaları damatı gıyindirip takı takar, damat namaza götürülür.Namazdan sonra oğlan evine imam eşliğinde gelinir. Damat Anne Baba ve büyüklerin ellerini öper küçüklerle tokalaşır, Sabahleyin gelin suya götürülür, suda gelin su doldururken tarak bıçak saklanır. Yenge gelin ile birlikte suya gelenlere ekmek dağıtır inanışa göre bu ekmekten yiyenin dişi ağrımaz, gelinin saklanan tarak ve bıçaktan tarağı bulursa kızı, bıçağı bulursa oğlu olurmuş. Gelin getirdiği suyu eve gelince damada içirir ve düğün sonlanır.

  Coğrafya

  Balıkesir iline 103 km, Sındırgı ilçesine 44 km uzaklıktadır. Arazi yapısı genelde engebelidir. Sulu tarıma elverişli arazi çok azdır. Çevresi Orman genel müdürlüğünce çam ağaçları ile ağaçlandırılmıştır. 2500 adet verimli çam fıstığı ekilmiş verim alınmıştır. Ayrıca 2005 yılında DSİ tarafından 15000 adet çam fıstığı dikilmiştir.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir. Yazın kurak ve sıcak, kışık soğuk ve yağışlı bir iklim hakimdir


  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 - 627
  1997 - 689

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi genelde tarıma dayalıdır.Koyunculuk 2000 baş,Süt ineği 40 baş,kesimlik dana besiciliği yapılmaktadır.Köyün önemli gelir kaynaklarından biri Tütüncülüktür. Köyün tütünü çok kaliteli olup baş fiyattan alınmaktadır.Orman köyü olması nedeniyle ayrıca kesim,budama işleri köyün kooperatifince yapılmakta buda ayrıca ek gelir getirmektedir.Köyün kooperatif başkanlığını 2006 yılından beri Mehmet Sözbir yürütmekteydi ancak yapılan seçimle yönetimi devretmiştir.Devlet tarafından iki adet sulama amaçlı sondaj yapılmış çıkan su tarımda azda olsa kullanılmaktadır.Köyde son zamanlarda tarım bağkurunun yaygınlaşması nedeni ile emekli sayısı 25-30 civarındadır.Köyde okuma yazma bilmeyen yok denecek kadar azdır. Okula göndermede kız erkek ayrımı yapılmamaktadır. Son yıllarda okuyan kişi sayısı artmış değişik meslek gruplarından meslek edinmişlerdir.Yurdumuzun her yerinde Mumcudan öğretmen,imam,ebe, hemşire görmek mümkündür.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köydes projesi çerçevesinde 2007 yılı içersinde, köyün içinde döşeme taş çalışması yapılmıştır. Köyde düğün salonu mevcut olup köy yağmur hayırları ve düğünler burada yapılmaktadır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mumcuköy Köyü Sındırgı Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş