Multiple Skleroz (MS) hastalığına tedavi

'Genel Sağlık' forumunda Siraç tarafından 1 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Multiple Skleroz (MS) hastalığına tedavi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Multiple Skleroz (MS) hastalığına tedavi

  Multiple Skleroz (MS) hastalarının yürüyüşü bir ilaç sayesinde düzeldi.

  ABD'nin Rochester Üniversitesinden Andrew Goodman ile ABD ve Kanada'daki 33 MS merkezinden meslektaşının 18 ila 70 yaşındaki MS hastası 301 kişi üzerinde yaptığı klinik araştırma, Fampridin adlı ilacın hastaların yürümesini düzelttiğini gösterdi.

  Araştırmacılar, MS hastası bir gruba 14 hafta boyunca günde iki kez 10 mg Fampridin, diğer gruba placebo verdi. Fampridin alanların yürüme hızı yüzde 35, placebo alanlarınki ise yüzde 8 arttı.

  Bilim adamları, ilacın, sinir liflerinin etrafını saran koruyucu miyelin kılıfının kaybına (demiyelinizasyon) etki etmediğini, ancak sinir liflerinin ileti hızına katkıda bulunduğunu vurguladılar.

  Araştırma "The Lancet" dergisinde yayımlandı.

  İlacı geliştiren Acorda Therapeutics şirketi, ilacın piyasaya sürülme izni için bu ay Amerikan Gıda ve İlaç Dairesine başvurmuştu.


  -MS NEDİR-
  MS, beyinde ve omurilikte, mesajları taşıyan sinir telleri etrafındaki koruyucu kılıfla (miyelin kılıfı) ilgili bir hastalık olarak biliniyor. Kılıfın hasar gördüğü yerlerde sertleşmiş dokular (skleroz) yer alıyor, bu sertleşmiş alana plak deniyor. Plaklar, sinir sistemi içinde pek çok yerde oluşabiliyor ve sinirler boyunca mesajların iletilmesini engelleyebiliyor.

  Belirtiler etkilenen sinir sistemi bölgesine göre farklılık gösteriyor. Bunlar arasında halsizlik, karıncalanma, uyuşma, duyu eksikliği, denge bozukluğu, konuşma bozukluğu, titreme, kol ve bacaklarda sertlik, güçsüzlük, idrar kaçırma veya yapamama, erkeklerde cinsel güç azlığı sayılabiliyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Multiple Skleroz (MS) Forum Tarih
Multiple Image Resizer .NET Resim Düzenleme Programı M-N 7 Şubat 2011
WCDMA (Wideband Code Division Multiple Access) nedir ? Gsm Telefonlar & Operatörler & Diğer Modeller 9 Mayıs 2009
Mp3 Multiplexer 4.0 M-N 5 Mayıs 2009
Emes Hastalığı Hakkında Bilgi - Multipl Skleroz Nedir Genel Sağlık 11 Ekim 2010
Multipl Skleroz (Emes)-Multipl Skleroz Hakkında-Multipl Skleroz Tedavisi Genel Sağlık 8 Mayıs 2009

Bu Sayfayı Paylaş