Muhtarlara 800 lira aylık maaş geliyor

'Yurt İçi Haberler' forumunda Mavi_Sema tarafından 13 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Muhtarlara 800 lira aylık maaş geliyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Demokratik açılım kapsamında gündeme gelen köy isimlerinin değiştirilmesine ilişkin hükümler de taslakta yer aldı. Buna göre isimler, Köy Meclisi'nin talebi ve İçişleri Bakanlığı'nın onayı ile değiştirilecek. Mevcut sistemde değişiklik, İçişleri Bakanlığı'nın talimatı ile mümkün oluyor.
  İçişlere Bakanlığı'nın diğer kurumların görüşüne gönderdiği yasa taslağı şu düzenlemeleri içeriyor:
  HALK KÖY ADLARINDA SÖZ SAHİBİ OLSUN: Köy isimleri, köy meclisinin talebi, valinin uygun görüşü ve İçişleri Bakanlığının onayı ile değiştirilebilecek.
  İMECE VE SALMA KALKIYOR: İmece ve salma uygulaması kaldırılacak. İhtiyar Meclisi yerine de Köy Meclisi kurulacak
  HALK İSTERSE GİDECEK: Köy muhtarı ve meclisin kanunlarla kendilerine verilen görevleri yapmamaları ve bu durumun kamu hizmetlerinde aksamaya yol açması durumunda, köyde kayıtlı seçmenlerin yarıdan bir fazlası, mahallin en büyük mülki idare amirine yazılı başvurarak muhtar ve meclisin geri çağrılmasını isteyebilecek.
  MUHTARA MAAŞ: Taslak kapsamında köyler üç grupta toplanacak. Köy muhtarları, bu gruplara göre maaş alacak. Birinci grup köylerde muhtarlar 802, ikinci grup köylerde 630, üçüncü grup köylerde ise 401 lira maaş alacak. Şehir ve kasabadaki mahalle muhtarlarına, üçüncü grup köy muhtarlarına verilen ödenek kadar aylık ödenek verilecek.
  KÖYLER SİYASET ÜSTÜ: Köy muhtarlığı ve köy meclis üyeliği için siyasi partiler aday gösteremeyecek. Köy muhtarı ile meclis üyeleri görev yaptıkları süre içerisinde herhangi bir siyasi partinin teşkilatında görev alamayacak.
  KÖYDE MÜHENDİS MİMAR DÖNEMİ: İhtiyaç halinde köylerde mimar, mühendis, veteriner, teknisyen, tekniker, köy katibi, bekçi, işçi ve çoban İş Kanunu hükümlerine göre yıllık veya kısmi zamanlı sözleşme ile çalıştırılabilecek. Köy bekçileri silah taşıyabilecek ve kendilerine karşı gelenler jandarmaya karşı gelmiş gibi ceza alacak.
  KÖY KORUCULUĞUNA DEVAM: Demokratik açılım kapsamında tartışılan köy korucularına ilişkin düzenleme de kaldı. Yani koruculuk sistemi devam edecek.
  Sabah
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Muhtarlara lira aylık Forum Tarih
Türk Lirasının Yeni Simgesinin Anlamı Nedir? Konu Dışı Başlıklar 2 Mart 2012
Rüyada Lira Görmek Ne Anlama Geliyor? Rüya Tabirleri 13 Eylül 2011
1 Pound kaç TL dir,1 Pound kaç TL eder? 1 Pound Kaç Türk Lirası'dır? 1 Pound Kaç Lira Konu Dışı Başlıklar 14 Ağustos 2011
Olira Boutique Hotel Bilgileri ve Resimleri Muğla Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 5 Temmuz 2010
Ankaralı Ayşe Dinçer Dilara Bu Fasülye 7,5 Lira 2010 Albümü Albüm Tanıtımları 11 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş