Muhasebede - Gelirler ve Giderler

'Muhasebe' forumunda Fatma tarafından 9 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Muhasebede - Gelirler ve Giderler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gelirler ve Giderler


  • Gelir[​IMG] işletmenin ana faaliyet konusuna giren mal ve hizmet satışlarından veya ana faaliyet konusu dışında kalan varlıkların satışından ve faiz[​IMG] kira[​IMG] kar payı (temettü) v.b lerinden elde edilen de¤erlerin brüt tutarıdır.

  • Elde edilen gelirlerin en önemlisi işletmenin ana faaliyetlerinden elde etti¤i mal ve hizmet satış gelirleridir ve "Satışlar Hesabı"nda izlenir. İşletmenin ana faaliyetleri dışında kalan gelirleri: 1) Olağan gelir ve karlar ve 2) Olağandışı gelir ve karlar şeklinde

  iki ana gruba ayrılır ve Tekdüzen Hesap Planında bu gelir grupları için önerilen gelir hesaplarına kaydedilir. Söz konusu gelir ve karlar işletmelere göre çeşitlilik gösterir.

  • Dönemsellik ilkesinin bir gereği olarak[​IMG] sadece döneme ait gelirler ilgili gelir hesabına kaydedilir. Peşin tahsil edilmiş gelirler pasif karakterli bir bilanço hesabı olan "380 Gelecek Aylara Ait Gelirler Hesabı"na (ya da "480 Gelecek Yıllara Ait Gelirler Hesabı"na) kaydedilir.

  Gider nedir?

  T.H.P. nında yer alan gider hesapları nelerdir?

  Dönemsellik ilkesi temel alınarak giderler nasıl muhasebeleştirilir?

  Faaliyet ve finansman giderleri dönem içinde hangi hesaplarda izlenir?

  • Gider[​IMG] gelir (hasılat) sağlama amacıyla meydana gelen varlık tükenmesidir. Giderler işletmelerin öz sermayelerinde azalışa yol açar.

  • İşletme giderlerinin en önemlisi satış hasılatının elde edilmesi yolunda meydana gelen aktif (varlık) tükenmesi olan "Satılan Malın Maliyeti"dir. Mal alım satımı ile doğrudan ilgili olmayan giderler Tekdüzen Hesap Planında: 1) Faaliyet Giderleri[​IMG] 2) Olağan Gider ve Zararlar[​IMG] 3) Finansman Giderleri ve 4) Olağandışı Gider ve Zararlar şeklinde dört ana gruba ayrılmıştır.

  • İşletmeler dönem içinde maliyet giderlerini muhasebeleştirmek için 7/A veya 7/B seçeneğinden birini uygulamak durumundadır. 7/A seçeneğini benimseyen bir işletmenin kullanacağı faaliyet ve finansman giderlerine ilişkin hesaplar şunlardır: 760 Pazarlama Satış ve Dağıtım Giderleri Hesabı 770 Genel Yönetim Giderleri Hesabı 780 Finansman Giderleri Hesabı

  • Dönemsellik ilkesince sadece döneme ait giderler ilgili gider hesabına kaydedilir. Peşin ödenmiş giderler aktif karakterli bir bilanço hesabı olan "180 Gelecek Aylara Ait Giderler Hesabı"na (ya da 280 Gelecek Yıllara Ait Giderler Hesabına) kaydedilir.

  • Dönem sonunda gelir hesapları alacak kalanı vermeleri nedeniyle borçlandırılarak; gider hesapları da borç kalanı vermeleri nedeniyle alacaklandırılarak "Dönem Karı veya Zararı Hesabı"na aktarılır.
   

 2. avatar

  avatar Üye

  eline sağlık paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Muhasebede Gelirler Giderler Forum Tarih
Muhasebe Bilgileri-Muhasebede Kullanılan Belgeler Muhasebe 8 Kasım 2010
Serbest Muhasebede Etik Kuralları Muhasebe 7 Ekim 2008
Türkiye'nin turizm gelirleri maddeler halinde kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 26 Ocak 2017
Osmanlı Devletinin Başlıca Gelirleri Nelerdir Tarihi Bilgiler 2 Kasım 2011
Marmara Bölgesinin Gelirleri Nelerdir, Marmara Bölgesinin Gelir Kaynakları Nedir? Marmara Bölgesi 23 Ağustos 2011

Bu Sayfayı Paylaş