Muhasebe Bilgileri-Vesaik Mukabili

'Muhasebe' forumunda KaRDeLeN tarafından 13 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Muhasebe Bilgileri-Vesaik Mukabili konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Muhasebe Bilgileri-Vesaik Mukabili


  Vesaik Mukabili

  Vesaik mukabili ödeme şeklinde, ihracatçı malları yükledikten sonra, ülkesindeki bir banka veya ithalatçının ülkesinde bulunan temsilcisi aracılığıyla, sevk belgelerini ithalatçının ülkesindeki bankaya tahsil talimatı ekinde gönderir ve karşılığının ödenmesinden sonra ithalatçıya teslim edilmesini ister. Tahsil, ihracatçının sattığı malların bedelini ithalatçıdan alabilmek için bir bankanın hizmetlerinden yararlanması demektir. İthalatçının bankası, ithalatçı ödemeyi yapmadan, malı gümrükten çekebilmesi için gerekli olan belgeleri (sevk belgesi, fatura vb) teslim etmez.

  Tahsil işleminde bankalar ihracatçıya karşı herhangi bir ödeme taahhüdü altına girmezler.

  Tahsil işlemleri Milletlerarası Ticaret Odası'nın 522 sayılı "Tahsiller için Yeknesak Kurallar" isimli broşürüne tabidir.

  Mal veya hizmetinin karşılığını tahsil işlemi bazında tahsil etmeye karar veren bir ihracatçı, mal mukabili olmasa da bir riske giriyor demektir. Çünkü malının sevkini veya hizmetin yapılmasını, parasının ödeneceğini güvence altına almadan önce gerçekleştirmektedir. Bu nedenle tahsil işleminde ihracatçının;

  * ithalatçıya karşı güveninin tam olması,
  * ithalatçının ödeme gücü hakkında kuşkusunun bulunmaması,
  * malın ithal edildiği ülkedeki siyasi, ekonomik ve hukuki şartların dengesinden emin olması gerekmektedir.
   

Bu Sayfayı Paylaş