Muhasebe Bilgileri-Fatura Kullanma Mecburiyeti

'Muhasebe' forumunda KaRDeLeN tarafından 26 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Muhasebe Bilgileri-Fatura Kullanma Mecburiyeti konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Muhasebe Bilgileri-Fatura Kullanma Mecburiyeti


  Fatura Kullanma Mecburiyeti
  Birinci ve ikinci sınıf tüccarlar, kazancı basit usulde tespit edilenler ile defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçiler:
  1)Birinci ve ikinci sınıf tüccarlara
  2)Serbest meslek erbabına
  3)Kazançları basit usulde tespit olunan tüccarlara
  4)Defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçilere
  5)Vergiden muaf esnafa
  Sattıkları emtia veya yaptıkları işler için fatura vermek ve bunlar da fatura istemek ve almak mecburiyetindedirler.
  Ancak, yukarıdakiler dışında kalanların birinci ve ikinci sınıf tüccarlardan veya defter tutmak zorunda olan çiftçilerden satın aldıkları emtia veya onlara yaptırdıkları iş bedelinin 560 YTL yi geçmesi veya bedeli 560 YTL den az olsa bile, istemeleri halinde emtiayı satan veya işi yapanın fatura vermesi gerekmektedir.
  Öte yandan, 167 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu genel tebliğinde 1. ve 2. sınıf tüccarlarla defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçilerin yukarıda beş madde halinde sayılan kimselere sattıkları emtia veya yaptıkları işler için, satılan emtianın veya yapılan işin bedeli ne olursa olsun fatura vermelerinin emtiayı satın alan veya hizmeti yaptıran bu kimselerin de fatura istemelerinin ve almalarının zorunluluğu olduğu ve bunlar için perakende satış fişlerinin geçerli olmayacağı belirtilmiştir.
  Ancak, mükelleflerin ticari faaliyetlerine ilişkin olarak iş yerlerinde kullanılmak ve tüketilmek amacıyla satın aldıkları (Kırtasiye, büro ve temizlik malzemeleri gibi) ve bedeli fatura düzenleme mecburiyetini belirleyen kanuni haddi aşmayan diğer bir anlatımla, perakende satış fişi veya yazar kasa fişi düzenleme sınırları içinde kalan mal ve hizmet bedelleri için düzenlenen perakende satış veya yazar kasa fişlerinin gider belgesi olarak kabul edilmesi maliye bakanlığınca da uygun görülmüştür.
  İşletmenin tüketimi dışında satışa konu olacak mal ve hizmetlerin alımlarında ise bedeli ne olursa olsun fatura düzenlenmesi ve defterlere faturalara dayanılarak kayıt yaptırırı lması gerekmektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Muhasebe Bilgileri Fatura Forum Tarih
Muhasebe Bilgileri-Faturanın Şekli Muhasebe 28 Ekim 2010
Muhasebe Bilgileri-Fatura İşlemleri Muhasebe 26 Ekim 2010
Muhasebe Bilgileri-Fatura Yerine Geçen Vesikalar Muhasebe 26 Ekim 2010
Muhasebe Bilgileri-Fatura Tasdiki Muhasebe 26 Ekim 2010
Muhasebe Bilgileri-Fatura Nizamı Muhasebe 26 Ekim 2010

Bu Sayfayı Paylaş