Muhasebe Bilgiler-Ticari Defterlerle İlgili Hükümler

'Muhasebe' forumunda KaRDeLeN tarafından 10 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Muhasebe Bilgiler-Ticari Defterlerle İlgili Hükümler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Muhasebe Bilgiler-Ticari Defterlerle İlgili Hükümler

  Ticari Defterlerle İlgili Hükümler
  Tacir tarafından tutulacak defterler zorunlu ve isteğe bağlı olmak üzere iki kısma ayrılır. Zorunlu defterler ile tutmak istediği diğer defterleri tacir, kullanmaya başlamadan, ticaret sicili memurluğuna - nevi mahiyetlerini, sayılarını gösteren bir beyanname ile - bildirmeye mecburdur. Bu beyan mecburiyetinin müeyyidesi, söz konusu defterlerin ilgili tacir lehine delil olamamasıdır. (TK.69 f 2).
  Defter tutma mecburiyeti Ticaret Kanunu ve Vergi Usul kanunu ile düzenlenmiştir. Bu konuda her iki kanunun düzenlenme amaçları ayrıdır; fakat Ticaret Kanununun bazı hükümleri Vergi Usul Kanununun etkisi altında düzenlenmiştir.
  Tutulması zorunlu defterler bakımından esnaf - tacir ayrımı önemlidir.Tacirlerin tutmak zorunda oldukları defterler işletmenin maliyet ve önemine göre tespit olunur:
  a) Esnaf İşletmesi : Ticaret Kanunu açısından ' esnaf ' sayılanlar ticari defterler tutmakla mükellef değildir.

  b) Ticari İşletmeler : Tutulması zorunlu ticari defterler ticari işletmenin mahiyet ve önemine göre değişmektedir.[Orta büyüklükteki ticari işletmeler (işletme hesabı defteri tutmakla yetinebilecek ikinci sınıf tacirler ) - Normal büyüklükteki ticari işletmeler ( Bilanço esasına göre defter tutmakla yükümlü birinci sınıf tacirler ) - Özelliği olan ticari işletmeler ] ( V, nu. 4' e bak ).
   

Bu Sayfayı Paylaş