muharrem orucu nasıl tutulur

'Dini Sorular ve Cevaplar' forumunda Mavi_Sema tarafından 17 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  muharrem orucu nasıl tutulur konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  10 Ekim 680 de Hz. Ali'nin oğlu ve Hz. Muhammet'in torunu Hz. Hüseyin ve sevenleri (toplam 72 kişi) Kerbela'da acımasız bir şekilde katledildiler.
  Aleviler bu acı olayı kınamak için, her yıl Muharrem Ayının onuncu gününden başlamak üzere, 12 gün oruç tutarak yas tutarlar. Aleviler Muharrem orucu ile Hz. Hüseyin`in şahsında Ehlibeyte bağlılıklarını dile getirirler ve ayni zamanda zalimin zulmünü lanetlerler .

  Muharrem orucunun bir diğer özelliği de insanin kendi iç benliğine yönelmesi, yanlışlarını-doğrularını, eksilerini-artılarını hesaplaması ve bütün bunların sonucunda daha iyiye, doğruya, güzele yönelmesidir. Muharrem orucu, bütün bu özellikleriyle önemli bir ibadettir

  Muharrem Orucu nasıl tutulur?
  Kurban Bayramının 1. gününden başlayarak 20 gün sayılır. 20. günün akşamı Muharrem Orucu için niyet edilir ve oruç başlar. Niyet edildikten sonra gün doğumu ile gün batimi arasındaki sürede hiç bir şey yenilmez ve içilmez. Gün batimi ile iftar açılır.

  Oruc süresince (12 gün boyunca) düğün,nişan,sünnet ve benzer törenler/etkinlikler yapılmaz, kurban kesilmez, et yenilmez, Kerbela Şehitleri'nin çektikleri susuzluğu hissetmek için su içilmez (Su saf olarak içilmemektedir. Vücudun su ihtiyacı yenilen yemeklerden, çay,kahve,meşrubat,meyve suyu,ayran gibi sıvı içeceklerden karşılanır).
  Muharrem orucunun on ikinci günü ise On iki İmamlar 'in anısına on iki çeşit gıdadan oluşan Aşure Çorbası pişirilerek komşulara dağıtılır ve böylece o yılki Muharrem Orucu noktalanır....

  Oruca Niyet Etmek
  Bismi-Şah...Allah Allah...Er Hak-Muhammed-Ali aşkına İmam Hüseyin Efendimizin ve Kerbela'da şehid susuzluk orucu niyetine Oniki İmamlar aşkına Alemlerin Rahmetinin Şefaatine ve Allah rızasına Muharrem orucunu tutmaya niyet eyledim Yüce Rabbimiz kabul eyleye

  Orucu Açma duası
  "Bismillahi'r-rahmanu'r-rahim
  Ey yüce Allahım bize bu Muharrem orucunu Kerbela Matemini tutmayı nasip ettiğin için sana hamdu senalar olsun.
  Peygamberlerine salat ve selam olsun.
  Kerbela şehitlerinin Ruhları İlahi nurun ile şad olsun yezide ve soyuna lanet olsun.
  Bütün şehitlerin, Erenlerin , Evliyaların yüzü suyu Hürmetine tutuğumuz oruçları , yaptığımız ibadetleri dergah-ı izzetinde kabul eyle..
  Selamullah ya Hüseyin Selamullah ya Hüseyin Selamullah ya Kerbela 'da susuz şehit düşen şühedalar Bismi Şah Allah Allah Diyelim Hak Lokması yiyelim , Gerçeğe Hüü .."

   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 28 Nisan 2015

Yükleniyor...
Benzer Konular - muharrem orucu nasıl Forum Tarih
Muharrem Orucu nedir?Ve Nasıl Tutulur Diğer Dinler İnançlar 28 Nisan 2009
Muharrem orucu ne zaman neden tutulur Oruç-Hac-Zekat 21 Ocak 2016
2011 muharrem orucu ne zaman Dini Sohbetler Dini Forum 24 Mayıs 2011
muharrem orucu kaç gün tutulur? Dini Sohbetler Dini Forum 24 Mayıs 2011
Muharrem Ayı, Aşûra Günü Ve Orucu Oruç-Hac-Zekat 13 Ağustos 2008

Bu Sayfayı Paylaş