Muharrem Ayında Oruç Tutmanın Fazileti

'Oruç-Hac-Zekat' forumunda SeLeN tarafından 6 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Muharrem Ayında Oruç Tutmanın Fazileti konusu
    Sponsorlu Bağlantılar
    Muharrem Orucu - Muharrem Orucunun Fazileti Hakkında - Muharrem Ayında Tutulan Oruç

MUHARREM ORUCUNUN FAZİLETİ
    MUHARREM, ŞÂBAN VE HARAM AYLARINDA NÂFİLE ORUÇ TUTMAK

1249. Ebû Hüreyre radıyu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
    Ramazan orucu dışında en faziletli oruç, Allah'ın ayı muharremde tutulan oruçtur. Farzlar dışında en faziletli namaz da gece namazıdır.
    Müslim, Sıyâm 202, 203. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Savm 56; Tirmizî, Mevâkît 207; Nesâî, Kıyâmü'l-leyl 6

1250. Âişe radıyu anhâ şöyle dedi:
    Peygamber sallu aleyhi ve sellem hiç bir ayda, şâban ayında tuttuğu oruçtan daha fazla oruç tutmazdı. Şâban ayının tamamını oruçlu geçirirdi.
    Başka bir rivayette (Müslim, Sıyâm 176; İbni Mâce, Sıyâm 30), Pek az bir kısmı hariç, şâban ayını baştan sona oruçlu geçirirdi denilmektedir.
    Buhârî, Savm 52; Müslim, Sıyâm 177. Ayrıca bk. İbni Mâce, Sıyâm 30

1251. Mücîbetü'l-Bâhiliyye, babasından (veya amcasından) naklen, babasının Resûlullah sallu aleyhi ve sellem'e elçi olarak gidip memleketine döndüğünü, bir yıl sonra -hali ve görünüşü oldukça değişmiş olarak- tekrar Hz. Peygamber'e gittiğini ve şöyle dediğini haber verdi:
    - Ey Allah'ın Resûlü! Beni tanıdınız mı? Hz. Peygamber:
    - Sen kimsin? (tanımadım) buyurdu. Adam:
    - Bir sene önce size gelmiş olan Bâhilîyim, dedi. Hz. Peygamber:
    - Seni böylesine değiştiren nedir? Halbuki sen çok iyi görünüyordun buyurdu. Adam:
    - Senden ayrıldığım günden beri, geceleri hariç, asla yemek yemedim, dedi. Bunun üzerine Resûlullah salluhu aleyhi ve sellem:
    - Kendine işkence etmişsin! buyurdu ve ilâve etti:
    - Sabır ayı (ramaza)nı bütünüyle, diğer aylardan da birer günü oruçlu geçir. Adam:
    - Benim için bu sayıyı arttırınız. Zira benim gücüm bundan fazlasına yeter, dedi. Hz. Peygamber:
    - O halde her aydan iki gün oruç tut! buyurdu. Adam:
    - Daha arttırınız, dedi. Hz. Peygamber
    - Peki, her aydan üç gün! buyurdu. Adam:
    - Biraz daha arttırınız, dedi. Hz. Peygamber de:
    - Haram aylarında (receb, zilkade, zilhicce ve muharrem) üç gün oruç tut, bırak; üç gün oruç tut, bırak; üç gün oruç tut, bırak. buyurdu ve üç parmağını birleştirip bırakmak suretiyle de fiilen gösterdi.
    Ebû Dâvûd, Savm 55. Ayrıca bk. İbni Mâce, Sıyâm 43​

Yükleniyor...