Muharremşah Köyü Hakkında Bilgi Çaycuma Zonguldak

'Zonguldak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Muharremşah Köyü Hakkında Bilgi Çaycuma Zonguldak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çaycuma Muharremşah Köyü - Muharremşah Köyü Hakkında - Muharremşah Köyü Tanıtımı - Muharremşah Köyü Resimleri
  İlçe: ÇAYCUMA


  İl: ZONGULDAK


  Köy Muhtarı: VASFİ YÖRÜBAŞ


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0 (372) 615 61 25  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:

  2000
  1368

  1997
  1521


  İle Uzaklığı:
  63 km

  İlçeye Uzaklığı:
  18 km

  Rakım:
  235 m  Tarihi

  Köyün adı Muharrem Şah'tan gelir. Anadolu'da birçok köyün adı köyün kurucu kişisinden veya oradaki kalabalık ailenin adından , lakabından gelir. Muharrem Şah da bu köyü kurmuş olabilir. Bu kişinin ne zaman yaşadığını şu anda bilemiyoruz. Çaycuma 1530'lu yıllarda Yedi divan olarak kayıtlarda geçer. Muharremşah da bu yedi divandan biridir; çünkü "Muharremşah" Bolu livası içinde 1530'da kayıtlara geçmiştir. Bu livadaki yeri de bugünkü yerdir. Muharremşah'ın çevresinde: Ulu Köy ve Helküm bulunmaktadır. Ulu Köy Çaycuma(Yedi Divan) tarafında Helküm ise Muharremşah'ın güneydoğusuna düşüyor. Muharremşah,1530'da Karye veya divan olarak kayıtlara geçtiğine göre buranın mezralık dönemleri de göz önünde bulundurulursa köyün en azından 500-600 yıllık tarihi kesindir.

  Kültür

  muharremşah köyü çaycumamnın diğer köylerine nazaran birçok lehçeyi barındıran bir köydür. tüerkçede sadece muharremşah köyünde duyabileceğiniz kelimeler oldukça fazladır. köyde eski nesil ileyeni nesil arasında çok yüksek bir uçurumbulunmaktadır. genelde 40ı geçmiş olanlar TTKdan emekli ya da çalışır durumdalar. Köyün yemek kültürü pek gelişmemiştir.genel olarak herkes eti çok sever. karınlarını doyurduktan sonra yemeğin çeşidi türü halk içşin pek önemli değildir.köyün yörükbaşı mahallesinde ruslara ait altınlar olduğuda köydeki söylentiler arasındadır.Genelde herkesin en az bir ineği vardır.köyde şekerci ve kuyumcu soyadı fazladır.


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Devlete ait ve özel meden ocaklarının ekonomisinde büyük önemi vardır. Ayrıca son on yıl içinde hızlanan sanayileşmede tekstil köy için büyük önem taşıyor.Köy kızlarının %95i tekstillerde çalışıyor. Tabi bunu fırsat bilen tekstil sahipleri normal ücretin 3de 1i kadar bir miktarla işçileri çalıştırmaktadırlar. bunları okuyan büyükler hala neyi bekliyor birşeyler yapsında gençlerimiz hakkını alabilsin

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Vasfi Yörübaş

  Altyapı bilgileri


  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yok sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup ancak köy içindeki ulaşımı sağlayan yollar perişan bir haldedir. köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Muharremşah Köyü Hakkında Forum Tarih
Muharremşah Köyü Merkez Uşak Uşak Tanıtımı 19 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş