Muhabbet Kuşu - Muhabbet Kuşu Yemleri ve Beslenmesi Hakkında Bİlgi

'Kuşlar' forumunda Mavi_inci tarafından 13 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Muhabbet Kuşu - Muhabbet Kuşu Yemleri ve Beslenmesi Hakkında Bİlgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Muhabbet Kuşu - Muhabbet Kuşu Yemleri ve Beslenmesi Hakkında Bİlgi


  Evcil hayvanlarımızı beslerken, hayvanlarımızın önüne koyduğumuz besin maddelerini ve hayvanın ihtiyacını göz önünde bulundurarak beslemeliyiz. Bu kapsamda muhabbet kuşlarını beslerken de bu konulara dikkat etmeliyiz. Muhabbet kuşu besleyenlerin büyük bir kısmı kuşları için hazır yemler kullanmaktadır. Bu yemlerin büyük çoğunluğu kuşların ihtiyacına göre düzenlemiştir. Siz kendi yeminizi hazırlamak isterseniz kuşunuzun yaşına ve yaşam koşullarına göre bir karışım hazırlamalısınız. İşte muhabbet kuşu beslenmesi ve muhabbet kuşu yemleri…

  Muhabbet kuşlarının temel rasyonlarını; darı tohumu, kanarya tohumu, çimlenmiş buğday ve kabuksuz yulaf oluşturur. Bu kuşlara verilen günlük yem miktarı ortalama 7 gr. dır ki; buda hayvanın canlı ağırlığının yaklaşık %10′unu teşkil etmektedir. Muhabbet kuşu yemlerdeki kılçık ve kabukları günlük olarak kontol edip yemlerden uzaklaştırmalıyız.

  Bu kuşların rasyonlarında %20 oranında yağlı tohum bulunması gerekir. Rasyonlarda ezilmiş ayçiçeği tohumu, niger tohumu, keten, haşhaş ve salatalık tohumuna da yer verilebilir. Yaşlı ve kondüsyonu düşük olan kuşlara darı başakları ile birlikte sunulur. Yeşil yem katkıları olarak; yabani otlar, mer’a otu, kıvırcık, yeşil lahana, ıspanak, su teresi, kereviz, maydanoz kışın ise elma ve havuç ta verebiliriz. Embriyolu yemler ise sonbahar ve kış aylarında iyi bir vitamin kaynağı olup rasyonlara %50 oranına kadar katabiliriz. Ayrıca gaga aşındırıcı olarak midye kabuğundan oluşan kuş gridi ve preslenmiş grid taşı da kuşların önlerinde bulundurulmalıdır.

  Eğer kuşumuzu sadece tohumlar ile besliyorsak kuşlarımızda: Ca, Mn, I, Vit A, D, B12 eksikliği görürüz. Büyüme ve yumurtlama dönemindeki kuşlarımızda lizin, arjinin, metiyonin ve treonin yetersizliği görülür. Muhabbet kuşlarının günlük enerji ihtiyaç düzeyi 19-29 Kcal arasında, kurumadde günlük 3,6-5,5 gr arasında ve su ihtiyacı ise günlük 2-3,6 gr arasında değişmektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Muhabbet Kuşu Muhabbet Forum Tarih
Muhabbet kuşu nasıl konuşturulur Kuşlar 26 Haziran 2015
Muhabbet Kuşunu Konuşturma Taktikleri Kuşlar 29 Ekim 2012
Kedi ile Muhabbet Kuşu Resimleri Komik Resimler 23 Aralık 2011
En Güzel Muhabbet Kuşu İsimleri Kuşlar 20 Eylül 2011
Muhabbet Kuşunu Nasıl Konuşturabilirim Kuşlar 9 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş