Mudarlı Köyü Hakkında Bilgi Gebze Kocaeli

'Kocaeli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 10 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Mudarlı Köyü Hakkında Bilgi Gebze Kocaeli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gebze Mudarlı Köyü - Mudarlı Köyü Hakkında - Mudarlı Köyü Tanıtımı - Mudarlı Köyü Resimleri
  Köy Muhtarı: RIFKI CEMİL KARA

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0 (262) 758 70 75

  Cep Telefonu:
  0 (533) 430 30 04

  Mudarlı, Kocaeli ilinin Gebze ilçesine bağlı bir köydür.


  Gebze’nin en uzak köylerinden biri olan Mudarlı Köyü ilçe merkezine kuzey yönünde 35 km mesafededir.Köy Gebze-Şile karayolunun Mollafenari-Mudarlı kesiminin sonunda yer alır. Mudarlı Köyü’nün kuzeyinde Şile’nin Darlık Köyü, batısında Şile’nin Orucoğlu Köyü, güneybatısında (Pendik ile Şile arazisi arasındaki dar bir yerden) Şile’nn Esenceli Köyü 81987'ye kadar Beykoz'a bağlıydı), 9 km güneyinde Gebze’nin Ovacık Köyü (Gebze'den gelen minibüsler en son buraya gider) güneydoğusunda Gebze’nin Cumaköy ve Denizli Köyleriyle, doğuda Kargalı ve Şile’nin Örcünlü Köyleriyle sınırlıdır.Köy çevresindeki belli başlı akarsuları; Yukarıdere (Karabet deresi), Aşağıdere, Karadere, Kışladere, Ambardere ve Safarlı dereleridir.Belli başlı tepeler ise; Ovacık Köyü ve Mudarlı Köyü arasındaki Gök Dağı, Gümüşlüktepe, Divlentepe ve Karaçkuyusu tepesidir.Mudarlı'nın 1935 deki nüfusu 340 idi (167 Erkek – 173 Kadın), 1965 yılı nüfus sayımında 433 iken bu nüfus 1985 yılının nüfus sayımında 429’a düştü.En son 21 Ekim 1990 tarihinde yapılan nüfus sayımında Köyün nüfusu Gebze ve Şile’nin ilçe merkezine yapınla göçler yüzünden %10 azalarak 390’a kadar düştü.1997 yılında 401, 2000 yılında 461 kişiye yükselmiştir.Son olarak 2008 de Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde köy nüfusu 311 kişidir. Şu anki Köy Muhtarı Rıfkı Cemil KARA’dır.Köy günümüzde 90 haneden ibarettir (2000 yılına göre).Yine Mudarlı Köyü’nden olup, Gebze ilçe merkezinde ikamet edenler yaklaşık 275 hanedir.

  Köyde bugün, 1991 yılında yapılan bir cami, 1923’den buyana bir ilkokul, muhtarlık binası, düğün salonu, öğretmen lojmanı, imamevi ve su deposu, altyapı tesisi (su, kanalizasyon) bulunmaktadır.

  Köye yapılan hizmetler ise şöyle özetle şöyle sıralanabilir; 1957 yılında inşa edilen cami, 1991 yılında yıktırılarak hayırsever bir vatandaşın katkısı ve köylünün gayreti ile cami için kurulan dernek tarafından köye yeni bir cami inşa edildi.1974 yılında köy elektriğe kavuştu.1993 yılında Ovacık Köyü’nde bir telefon santrali ile köyde evlere kadar telefon verildi.Daha önce bir çok kere asfaltlanan köy yolu 1995 yılında Kadıllı köyü önlerinde Ovacık ve Mudarlı dan geçilerek Kocaeli-İstanbul il sınırına kadar esaslı bir şekilde asfaltlandı.

  Bugün %90 ormanlık Olan Mudarlı Köyü’nde 1988 ve 1993 yıllarında kundaklama sonucu ve piknik sırasında bir çok kez orman yangını çıktıysa da bu yangınlar iyice büyümeden söndürüldü.

  Günümüzde Ormancılık ve Seracılık başta gelir kaynakları.Ayrıca kömürcülükte gelişmiş durumda.Bunların yanında tarım ve hayvancılıkda gelir ve geçim kaynaklarıdır.

  Köyün Gebze’den girişinde köy mezarlığı vardır.Köyün yaklaşık 3 km yukarısında Gebze-Şile sınırına ulaşılır. Ovacık ve Mudarlı çevresinde bulunan geniş ormanlar Şile arazisinde de devam eder.

  Köyümüzün belli başlı sorunlarına gelince; köyde gençler için doğru dürüst bir futbol sahasının bulunmayışı, Gebze-Şile Karayolu’nun Mollafenari-Mudarlı kesimi oldukça dar olup genişletilmesi gerekmektedir.


  TARİHİ

  Bu Köyün tarihi geçmişi oldukça eski zamanlara dayanmaktadır. Köy yakınlarındaki Safarlı mevkinde bir kilise yerinin kalıntılarının bulunması yine civarlarda bazı küçük yerleşme izlerinin bulunması buralarda Bizanslılar döneminde Hristiyan Rum Köyü’nün var olduğu savını ortaya çıkarıyor.Ancak bu konuda hiç kimsenin yeterince malumatı bulunmuyor.

  Bu günkü Mudarlı Köyü ise tahminen 15.yüzyılın ortalarında (Fatih Sultan Mehmet döneminde) İstanbul ya da Trakya taraflarından

  (bu gün tam olarak bilinmeyen bir yerden) buralara avlanmaya gelen kimseler tarafından kurulmuştur.
  Anlatılanlara bakılırsa her yıl bu bölgeye avlanmaya gelen bir gruptan bir kişi burada yaz aylarında kalmak üzere bir ev yaptırmış. Sonra ailesinide getirip bu civara yerleşmiş.Daha sonraki yıllarda iki avcı ailesi de aynı şekilde buralara ev yapıp yerleşmiş. Takip eden senelerde buralarda avcılar tarafından bir köy kurulmuş.Köy o dönemde avcılığıyla çok ünlüymüş.Bugün köyde yaşayan Avcıoğulları ve Uysallar sülaleleri bu köyü ilk kuranların torunlarıdır.

  Bu Köyün ilk yerleşim yeri herhalde Kabaağaç mevkindeymiş. Ahali sonraki yüzyılda kaynarca mevkine (Mudarlı Köyünün arazisi içerisindedir) taşınmış.En son olarak da köyün bugünkü bulunduğu mevkiye yerleşmiş.Anlaşılacağı üzere köy kurulduğu zamandan bugüne kadar 3 kere yer değiştirmiş.

  Eski dönemlerde bu köyün çevresinde Kesecik yeri, Divlentepe, Karaçkuyusu, Çingenebayırı ve Cebecibayırı gibi mevkilerde her biri üçer beşer haneden oluşan ve yurtyeri olarak tabir edilen küçük yerleşim yerleri mevcutmuş. Bu küçük köylerde zamanla yapılan göçlerle Mudarlı Köyü’nün bünyesinde toplanınca köy büyüyüp gelişmiş, Safarlıpınar mevkindeki Karaağaç su kuyusu bu civarda küçük bir yerleşim yeri bulunduğu dönemlerden kalma en az 400 hatta 500 senelik bir kuyu olduğu sanılıyor.Köy yakınlarında bir kilise kalıntısı var.

  Mudarlı Köyü’nün adı sanıldığı gibi Mundarlı kelimesinden gelmiyor. Bu köyün ilk adı Arapça kökenli olup temiz ve pak (insanlar) anlamındaki Mutahharalı ’dan geliyor.Bu isim bir ara Meddaharlı veya Mudaharlı şeklinde de söylenmiş ve en son olarak da kısaca Mudarlı adını alarak bu isim zamanımıza kadar gelmiştir.Köyün bir zamanlar Muhteremli adıyla da bilindiği ve (Muhterem) sözünün bu köyün insanları için söylendiği de rivayet edilir.Köyün insanları bu yakıştırmaya uygun kimselermiş.

  Mudarlı Köyü seferberlik ve eşkiyalık dönemlerinde çok hareketli günler geçirdi.I.Dünya Savaşı sonrasında Osmanlı Devleti’ni çökertmeyi başarıp İstanbul’a çöreklenen İngilizlerin ve diğer işgal devletlerinin Anadolu’nun bir çok bölgesine kasıtlı olarak yarattıkları otorite boşluğu Bizans artığı olan yerleri Rumların çok işlerine yararmış.Şile’nin Yeniköy’ü ve Beykoz Paşa Köyü’nün yerli Rum eşkıya çeteleri Beykoz ve Kurtalan köylerinin yanı sıra Gebze’nin köylerini haraca kesmeye başlamışlardır.İşte bu dönemde Mudarlı Köyü’nü de basmışlar.Köydeki birçok evi soymuşlar değerli eşya para, ziynet, eşyalarından ne buldularsa çaralarak köyden ayrılmışlardır.

  Soyulan evlerden biriside Nalbant Ahmet adındaki bir köylüye aitmiş. Şimdi Yeniköylü yerli Rum çetelerinin Gebze’nin Mudarlı Köyü’nde gerçekleştirmiş oldukları zulümden kısaca bahsedelim.Rum çeteleri Mudarlı Köyü’nde eşine benzeri ender rastlanan zulüm ve katliamlar yapmışlardır. Bir seferinde köy yakınlarında bulunan Reşit Ağa’nın ağılını basarak Hürcü Hüseyin ve Pendik Kurt Köyü’nde Mehmet Ali isimli şahısları öldürmüşlerdir. Ağıldan ayrılan sonra az ileride armut ağacının dibinde armut toplayan Celalettin Bekir ve Reşit isimli çocukları keyfi olarak öldürmüşlerdir.Gözü dönmüş Rum eşkiyaları bir defasında da Mudarlı Köyü’nden İsmail ve Ali isimli vatandaşları silah zoru ile kaçırmışlar.Ancak Rum çetelerini Yeniköy’e kadar takip eden bir çok köylü bu iki kişiyi kurtararak köye geri dönmüşlerdir.Yerli Rumlar bir seferinde de Gebze’nin Ovacık Köyü yakınlarında Topal Aşır kahyaya ait 300 adet koyunu gasp edip Şile köylerine doğru kaçırmışlardır. Bu durumu haber alan Ovacık ve Mudarlı Köyü’nün sakinleri Rum eşkiyalarının izlerini sürerek onları Şile’nin Kaşbaşı Köyü (Bugün Darlık) yakınlarında bulmuşlar.İlk olarak Mudarlı Köyü’nden Faik’in ateş açmasıyla çıkan silahlı çatışmada ilk anda birkaç Rum yaralanmışsa da çabuk toparlanan eşkiyalar ölü vermeden kaçıp kurtulmuşlar. Koyunları kurtaran köylüler ise köylerine geri dönmüşler.Mudarlı Köyü’nün çevresindeki en çetin çatışma Beykoz Paşa Köyü’nün çeteci Rum eşkiyalarına karşı gerçekleştirilmiş.

  13 kişilik bir eşkıya grubu Şile’nin Taşköprü Köylerini soyduktan sonra Gebze bölgesine gelerek Mudarlı Köyü’nün arazisinden geçerken Köylüler tarafından fark edilmişlerdir.

  Coğrafya

  Kocaeli iline 82 km, Gebze ilçesine 33 km uzaklıkta, Ormanlık bir alandadır. İstanbul'un oksijen kaynağı olarakta tanımlanır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2008 - 311
  2000 - 461


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım (seracılık son zamanlarda yaygınlaşmıştır) ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, Dügün Salonu, Yemekhane, Köy Kahvehanesi, Muhtarlık Binası Ve İlköğretim okulu vardır.İlköğretim Okulunda Sadece 1. 2. ve 3. Sınıflara Eğitim Verilmektedir. Bunun yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi, ptt acentesi, Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köy büyükşehir sınırlarına dahil edilmiş olup, baraj havzası içindedir. Ömerli ve Darlık Barajları üçgenindedir.


  [​IMG]


  Kaynak : Yerelnet

  Vikipedi

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Mudarlı Köyü Hakkında Forum Tarih
Mudarlı İlköğretim Okulu Bilgileri Gebze Kocaeli Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 12 Aralık 2011
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş