Muayene Memuru Nedir - Muayene Memuru Nasıl Olunur - Muayene Memurunun Görevi

'Meslekler Rehberi' forumunda SeLeN tarafından 5 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Muayene Memuru Nedir - Muayene Memuru Nasıl Olunur - Muayene Memurunun Görevi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Muayene Memuru Nedir - Muayene Memuru Nasıl Olunur - Muayene Memurunun Görevi

  TC Başbakanlık Gümrük Müsteşarlığı'nda ithalat-ihracat işlemlerini asıl yapmakla yükümlü kamu personeli. Gümrük muayene memuru olabilmek için dört yıllık üniversite mezunu olmak, kpss sınavı sonrası Müsteşarlığın açtığı muayene memuru kadrolarına KPSS sonuçları sonrası yerleşmeye hak kazanmak, Müsteşarlıkta verilen 4,5 aylık Muayene Memurluğu temel eğitimini ve 6 aylık staj sonrası yapılacak yazılı ve mülakat sınavlarında başarılı olmak gerekmektedir.
  Gümrük Muayene Memuru’nun görevleri; 4458 sayılı Gümrük Kanunu’nun 3’üncü maddesinin 13’üncü fıkrasında tanımı yapılan mevzuatına ve gereken hallerde gümrük gözetimi altındaki eşyaya uygulanacak diğer hükümlere uyulmasını sağlamak üzere eşyanın muayenesini, belgelerin varlığının ve gerçekliğinin kanıtlanmasını, işletme hesaplarının, defterlerinin ve diğer yazılı belgelerin tetkikini, nakil araçlarının kontrolünü, bagajların ve kişilerin yanlarında ya da üstlerinde taşıdıkları eşyanın kontrolünü, idari araştırmalar ve benzeri diğer işlemlerin yapılması gibi, özel işlemlerin yerine getirilmesini ithalat-ihracat işlemlerinde olay yerinde ve olay anında veya muayene kriterlerine göre daha sonra yapmaktır. Yetki ve sorumluluklarını daha detaylı anlatacak olursak:

  -En temel görevi, ithalat veya ihracata konu eşyanın Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonunu (GTİP) tespit etmek ve söz konusu tarifenin beyan edilen eşya ile aynı olup olmadığına karar vermektir.


  -GTİP numarası tespit edildikten sonra, söz konusu eşyanın ithalat veya ihracatının yasaklama veya kısıtlamalara tabi olup olmadığı, ithalat rejim kararı ve ilgili standardizasyon tebliğleri, gözetim, kota, damping veya tarife kontenjanı kapsamında olup olmadığına yürürlükteki mevzuat hükümleri dahilinde karar verir.


  -GTİP numarası tespitinin doğru olduğu ve ilgili mevzuat hükümleri dahilinde gerekli bilgi ve belgelere sahip olduğu tespit edildikten sonra, yürürlükteki vergi ve/veya fon mevzuatları dahilinde tahakkuk işlemini gerçekleştirir.


  -Tahakkuk işlemini gerçekleştirmeden önce, eşyanın menşeinin, kıymetinin, beyan edilen ile mevcut olan satış birimine göre miktarının tespitini yapmak zorundadır.


  - Beyannamedeki bilgilerin doğruluğunu ve işlemlerin usulüne uygun olarak yapılıp yapılmadığını saptamak amacıyla eşyanın ithal ve/veya ihraç işlemlerinin ve/veya sonraki ticari işlemlere ilişkin ticari belge ve verilerin gümrük işlemlerinin bitirilmesinden sonra kişilere ait yerlerde kontrolünü gerçekleştirmektedir.


  Yukarıda sayılan işlemlere konu her bir gümrük uygulaması, merkez yönetimde ayrı ayrı ŞUBE olarak değerlendirilmiş olup, İTHALAT, GEÇİCİ İTHALAT, BEDELSİZ İTHALAT, MUAFİYETLER, İHRACAT, KDV, MENŞE, TARİFE, KIYMET, BASİTLEŞTİRLİMİŞ İŞLEMLER, GEÇİCİ DEPOLAMA ve ANTREPO, TRANSİT, İSTATİSTİK, v.s. gibi birçok şube adı altında ayrıştırılmıştır. Bunların uygulanması ve ithalat-ihracat sırasında tatbiki taşra teşkilatında Gümrük Muayene Memurlarına tevdii edilmiştir.Ancak mevcut yetkilerin tanımlanması çerçevesi herhangi bir mevzuat düzenlemesinde yer almamaktadır.


  Muayene Memurluğu hakkında daha fazla bilgi için, Gümrük Muayene Memurları Derneği web sayfasını kullanabilirsiniz:
  http://www.gumrukmuayene.org.tr/
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Muayene Memuru Nedir Forum Tarih
Kontakt Lens Muayenesi Genel Sağlık 11 Kasım 2011
Araç Muayene Randevu Alma İstanbul Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 5 Mayıs 2011
Portör Nedir - Portör Muayenesi Nedir Genel Sağlık 29 Kasım 2010
Araçların Muayeneleri Ne Zaman Yapılır Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 7 Eylül 2010
Ağız içi kanser muayenesi Ağız ve Diş Sağlığı 7 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş