"Muayene fark ücreti serbest bırakılmalı"

'Genel Sağlık' forumunda KaRDeLeN tarafından 14 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  "Muayene fark ücreti serbest bırakılmalı" konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Özel Hastaneler Platformu Derneği Başkanı Mehmet Altuğ, özel hastanelerin alacağı muayene farkı ücretinin artırılmasından değil, serbest bırakılmasından yana olduklarını söyledi.

  [​IMG]

  ANKARA - Altuğ, getirilen düzenlemeyle yapılan puanlamaya uygun olarak özel hastanelerin yüzde 70'e kadar muayene farkı alabilmesine olanak tanındığını hatırlattı.

  Bin üzerinden yapılan puanlamanın, hizmet standart rehberi, hasta ve çalışan güvenliği, kapasite, çalışan hakları ve hukuki sorumlulukları ile hizmet dilim endeksi kriterleri göz önüne alınarak yapıldığını anlatan Altuğ, bu kriterlerin içinde en yüksek puanın hizmet dilim endeksine verildiğini belirtti.

  Sağlık hizmetlerinde kalitenin artırılmasını desteklediklerini ama böyle bir ayrımı da doğru bulmadıklarını ifade eden Altuğ, bir çok özel hastanenin Sosyal Güvenlik Kurumunun yaptığı bu puanlamaya itiraz etmesi nedeniyle kurumun yeniden bir değerledirme yapma kararı aldığını hatırlattı ve şöyle konuştu:

  FARK ÜCRETİNİN ARTIRILMASINDAN YANA DEĞİLİZ
  ''Yeni düzenleme yürürlüğe girmediği için şu anda özel hastaneler halen yüzde 30 muayene farkı alıyor. Ancak halkımız bunun yılbaşında yürürlüğe gireceğini düşünerek yeni yıl öncesinde hastanelere akın etti. Oysa uygulama hala eskisi gibi devam ediyor. Zaten biz muayene farkı ücretinin artırılmasından değil, serbest bırakılmasından yanayız. Yüzde 70 fark alabilme hakkının tanınması, bunun mutlaka uygulanacağı anlamına gelmiyor. Bu hakka sahip hastane isterse daha az fark ücreti alabilir.''


  Tetkik, muayene ve ameliyat gibi işlemlerin Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ile belirlenen fiyatlarını da eleştiren Altuğ, SUT'taki fiyatların tamamen devletin mahsuplaşma yöntemiyle belirlendiğini, hiçbirinin reel fiyatlar olmadığını, dengesiz ve düzensiz olduğunu ileri sürdü.

  BAKANLIK HASTANELERİNİ DEVLET SÜBVANSE EDİYOR
  Aldıkları muayene farklarıyla bunları dengelemeye çalıştıklarını anlatan Altuğ, ''Devlet hastanelerinin fiyatları ile bizimkiler aynı. Oysa onların kira ve personel gideri yok. Sağlık Bakanlığı hastaneleri devlet tarafından sübvanse ediliyor. Fark ücreti almadan bu dengesizliği karşılamamız mümkün değil'' ifadesini kullandı.

  AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Muayene fark ücreti Forum Tarih
Kontakt Lens Muayenesi Genel Sağlık 11 Kasım 2011
Araç Muayene Randevu Alma İstanbul Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 5 Mayıs 2011
Muayene Memuru Nedir - Muayene Memuru Nasıl Olunur - Muayene Memurunun Görevi Meslekler Rehberi 5 Şubat 2011
Portör Nedir - Portör Muayenesi Nedir Genel Sağlık 29 Kasım 2010
Araçların Muayeneleri Ne Zaman Yapılır Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 7 Eylül 2010

Bu Sayfayı Paylaş