Motosiklet Zincirleri Bakımı Nasıl Olmalı

'Motosiklet Dünyası' forumunda DeMSaL tarafından 13 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Motosiklet Zincirleri Bakımı Nasıl Olmalı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Motosiklet Zincirlerinin Bakımı - Motosiklet Zincirlerinin Temizliği - Motosiklet Zinciri Temizliği İçin Öneriler


  [​IMG]

  Motosiklet zincirleri özenli bakım ister, hem uzun ömürlü olmaları hemde kopma kırılma gibi süprizlerle karşılaşmamak için 250-300 km de bir yağlanmalı ve yeteri kadar kirlendiği ve yağ tabakasının kalınlaştığı (zamanla kir ve toz toplar) görüldüğü zamanda temizlenmelidir.

  İyi bir bakım ile zincir ömrünü iki katına çıkarmak bile mümkün.

  Önce temizlikden başlayalım;

  Zincir temziliği için en iyi madde gazyağıdır, bir çok üretici zaten kullanım kılavuzunda "zincirinizi kerosen ile temizleyin" der. Kerosen bildiğimiz Gazyağıdır. Kerosen bulacağım diye uğraşmayın, gerçi günümüzde büyük şehirlerde gazyağı bulmakda kolay değildir.

  Temizlik için çoğu kişi (özellikle tamirhaneler) mazot ve benzin kullansalarda bu yanlıştır, mazot ve benzin yağlı bölgeler için iyi bir temizleyicidir fakat yüksek çözücülükleri nedeni ile zincire özellikle O-Ringlere zarar verirler. Asla bu iş için benzin ve mazot kullanmayın, gazyağı bulma imkanınız yoksa kaliteli bir bulaşık sabununu suya karıştırarak sabunlu su ve fırça ile temizleyebilirsiniz. Zor olsada aslında en sağlıklı yöntem sabunlu sudur, ama hem O-Ring ve zincire zarar vermediği için hemde kolay temizlik sağladığı için biz gazyağını rahatlıkla kullanabiliriz. Ki zaten üreticilerde bunu tavsiye ediyorlar.

  Ne Lazım?

  Bize lazım olan şeyler ; Gazyağı, Küçük bir Fırça, Küçük Bir Kap ve eğer yerimiz müsait değil ise pisliğin yere akmaması için Bir Leğen.
   

Bu Sayfayı Paylaş