Motosiklet tipleri

'Motosiklet Dünyası' forumunda Siraç tarafından 12 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Motosiklet tipleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Motosiklet tipleri

  TOURING

  [​IMG]

  Touring motosikletler genel olarak basit yapılı motosiklerdir. Grenajları yoktur, yolcu ve bagaj taşıma konusunda oldukça esnek imkanlar sunmaktadır.

  Touring motosikletler ile uzun mesafeli yolculuklarda hiç bir yorgunluk problemi yaşanmaz. Grenaj olmadığı için ve basit yapılı olduklary için bakım maliyetleri de oldukça düşüktür. Bu motosikletlerin 250 cc. den 1400 cc. ye kadar değişik motor hacminde ve gücünde modelleri mevcuttur.
  ENDURO


  [​IMG]

  Enduro motosikletler her türlü kullanım koşulunda sürücüsünü ve yolcusunu rahat ettirmek için tasarlanmışlardır.Enduro motosikletler ile şehir içi, şehir dışı ve dağ yollarıda yolculu ve yüklü olarak sorunsuz ve keyifli uzun mesafeli yolculuklar yapmak mümkündür.

  Türkiye için en uygun motosiklet tipi endurolardır. Enduro motorların bakımları kolay, bakım maliyetleri düşük, ilk alım maliyetleri de düşüktür. Enduroların 125 cc den 1200 cc ye kadar değişik model , güç, ve agırlıkta çeşidi bulunmaktadır.


  SCOOTER

  [​IMG]

  Scooter tarzı motosikletlerin genel amacı, şehir içi ulaşym çözümüne pratik ve ekonomik şekilde destek olmaktır. Tekerleklerinin küçük olması sebebi ile yoldaki pürüzlerden oldukça etkilenmekte ve bozuk yolda rahatsızlık vermektedir. Buna karşı scooterlarda vites olmayışı, kullanım açısından büyük kolaylık sağlamakta, ayrıca bacaklar motorun gövdesinin içinde kaldığı için sivil kıyafetle işe gidip gelirken çok rahat kullanılabilmektedir. İçinde bulundugumuz zamanda "maxi-scooter" adı verilen, büyük hacimli, kuvvetli, ve büyük tekerlekli lüks scooterlar üretilmektedir. Bu araçlar ile asfaltta uzun mesafeli yolculuklar da oldukça keyif vericidir.

  RACING

  [​IMG]


  Adından da anlaşıldığı üzere (racing) yani yaryış amaçlı üretilmiş motosiklet türüdür. Bu motosikletlerin motorlarını uysallaştyrıp, far, sinyal, korna gibi ekipmanlar ekleyerek şehir trafiğine çıkabilecek hale getirilmiş versiyonları piyasada satılmaktadır. Racing motosikletler yolcu ve bagaj taşımaya, ayrıca hem yeni motosiklet kullanmaya başlayacak olan birisine, hem de altı alçak olduğundan şehir içi kullanımına uygun değildir. Bu motosikletleri kullanmak isteyen kişilerin, güvenli ve sorunsuz bir şekilde kullanabilmeleri için başka tür motosikletler ile toplam 10.000 km. yapmış olmaları tavsiye edilir. Çünkü racing motosikletler kesinlikle en ufak hataları bile affetmezler.

  CHOPPER / CRUISER


  [​IMG]


  cruiser tarzı motosikletler, klasik görünümlü, bol nikelajlı olup, genelde çift silindirli ve yüksek torklu motorlar ile donatılmıştır. Bu motosikletlerin iki tekerlek arası açıklığı, ön çatalın açısı fazla olduğu için kullanımı diğer motosikletlere göre biraz daha zordur.
  Ayrıca çok fazla krom nikelaj ve metal aksam bulunduğundan aynı hacimdeki enduro veya touring bir motosiklete göre yaklaşık %40 oranynda daha fazladır. Bu sebeple Cruiser tarzı motosikletler de motosiklete yeni binecek bir insan için uygun motor değillerdir. Genel olarak Türk insanının "ayağım yere bassın" gibi bir düşüncesi olmakta ama mantıklı değildir. Ayrıca nikelaj dışarıdan çok güzel görünmekte fakat bakımı odukça zordur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Motosiklet tipleri Forum Tarih
Motosikleti Kim Bulmuştur, Motosikletin İcadı Motosiklet Dünyası 14 Mart 2012
Motosikletin İcadı - İlk Motosiklet Motorlu Araçlar Dünyası 14 Şubat 2012
2011 Motosikletler - 2011 Motor Modelleri Motosiklet Dünyası 7 Şubat 2011
Nusaybin'de Motosiklet Kazası Mardin Tanıtımı 17 Aralık 2010
Motosiklet Dünyasından ilginç Tasarımlar- Çok İlginç Motosiklet Resimleri Motosiklet Dünyası 23 Ekim 2010

Bu Sayfayı Paylaş