Motorsikletlerde Zincir Bakımı Nasıl Yapılır?

'Motosiklet Dünyası' forumunda Mavi_Sema tarafından 20 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Motorsikletlerde Zincir Bakımı Nasıl Yapılır? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Zincir Bakimi
  Motosiklet zincirinin bir ömrü var midir?
  Her dişli ve zincirin bir ömrü vardir.Bakimi yapilmayan zincirler deforme olmaya,hatta sert kullanimlarda koparak sürücünün hayatini tehlikeye sokabilmektedir,motosiklete zarar verebilmektedir.Zincirler oringli ve düz olarak kullanilmaktadir.

  Motorumuzun zincirini koruyabilmek için ne yapmaliyiz.

  1-Zincirimizi belli km den sonra periyodik olarak kaliteli zincir spreyi ile yağlamaliyiz.Yağişli havalarda bu yağlamayi daha sik yapmaliyiz.
  2-Zincirin belli zamanlarda özel zincir temizleme spreyi veya özel solüsyonlarla yağli boya firçasi yardimi ile yikanarak bakimi yapilmalidir.
  3-Yikanan zincir iyice kuruduktan sonra yağlanmalidir.
  4-Her zincirin ideal gerginlik ölçüsü vardir,bu değerler,genelde motosiklet arka maşasinda etiketle veya el kitapçiğinda belirtilmiştir.
  Aşiri bol zincirler veya aşiri gergin zincirler motora ve dişlilere zarar verirler.Sürüş keyfini etkiler.Bozulan zincirlerin ön ve arka dişli olarak,takim halinde değiştirilmesi en uygunudur.Genelde zincirin kilitli olani değil makine ile perçinlenmiş olanlari tercih edilmelidir.


  Yağlama nasil olmalidir?
  Oringli zincirlerde yağlama motorun sehpaya alinmasi,sehpa olmayan motorlarda ise iki kişi yardimiyla,ön frenin sikilarak motorun yan ayaklik üzerine dikilmesi(bunun nasil yapildiğini görmeden kesinlikle denemeyiniz,kendinize ve motorunuza zarar verebilirsiniz.) lastiğin çevirerek,zincirin her iki tarafindan,diştan içeri doğru yağlamanin yapilmasi ve kesinlikle diş lastik üzerine gelmeyecek şekilde uygulanmasi gerekmektedir.

  DiKKAT !
  Yağlama yapildiktan sonra hemen hareket edilmemeli,zincire sikilan yağin biraz sikilaşmasi beklenilmelidir.


  alıntı
   

Bu Sayfayı Paylaş