Motorlu Testere İcadı.Kim nasıl icad etti

'Diğer Mesleki Bilgiler' forumunda UquR tarafından 21 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Motorlu Testere İcadı.Kim nasıl icad etti konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İlk üretilen motorlu zincir testere günümüzde kullanılanlardan çok farklıydı. En büyük farkı taşınabilir olmamasıydı. 1926 yılında Andreas Stihl tarafından icat edilen testere kereste üreticilerinin ve hızarların işlerini büyük ölçüde kolaylaştırdı.İlk üretilen bu testere elektrik ile çalışıyordu. 1 yıl sonrasında Emil Lerp tarafından benzinle çalışan farklı bir modeli geliştirildi. Testerenin ilk tanıtımı Almanya'nın ormanlık bölgesi yoğun olan Thuringia'da yapıldı. Lerp tanıtım yaptığı bu bölgede testerenin pazarlanması amacı ile Dolmar GmbH adlı şirketini kurdu ve ilk ürettiği testereye buluşu yaptığı dağın adını verdi.
  1929 yılında Stihl'de benzinli testere üretimine başladı. aradan geçen süre benzin motorlarının gelişimi ile boyutlarının küçülmesini sağladı. 1950 yılına gelindiğinde ise ilk taşınabilir ve tek kişinin rahatlıkla kullanabileceği motorlu testereyi üretti.

  1997 yılında Charles Brathwaite isimli bir ormancı daha güvenli bir şekilde kesim yapabilmek için ormancı mengenesi isminde 3 ayaklı bir alet icat etti. Bu alet sayesinde kütükler 2 kol tarafından sıkılıyor ve boşta kalan kısmında rahat kesim olanağı sağlıyor.​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Motorlu Testere İcadı Forum Tarih
Motorlu Testerenin İcadı Hakkında Kısa Bilgi Bilim & Teknoloji 30 Mayıs 2013
Motorlu taşıtların çevreye zararları kısaca Motorlu Araçlar Dünyası 6 Nisan 2014
Motorlu Taşıtların Çevreye Zararları Nedir Suları Nasıl Kirletir Doğa ve Bitkiler 29 Ocak 2014
2012 Yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Oranları Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 28 Aralık 2011
2011 Yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Tutarları Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 27 Eylül 2010

Bu Sayfayı Paylaş