Motorlu gemiler ( Pervaneli gemiler) bilgiler resimler

'Hava ve Deniz Taşıtları' forumunda UquR tarafından 8 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Motorlu gemiler ( Pervaneli gemiler) bilgiler resimler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Motorlu gemiler ( Pervaneli gemiler) bilgiler resimler

  Archimedes'in pervane (uskur) ilkesi herkesin bildiği bir şeydi ama, gemi güdümüne uyarlanması için ilk girişimler ancak 1830 yıllarında gerçekleştirildi. Fransız Frederic Sauvage, İsveçli John Ericsson ve Robert Wilson ile Francis Pettit Smith, bu buluşa katkıda bulundularsa da, aralarında patent alan tek kişi, Smith oldu. Birkaç yıl içinde, pervane tasarımının gelişmiş türler, Avrupa ve ABD'de yapılan bütün buharlı gemilerde ve deniz teknelerinde kullanılmaya başlandı.

  İlk pervaneler bir uçak pervanesine benzeyen çok ince iki kanattan oluşuyordu. Ama kısa sürede üç kanatlı, dört kanatlı ve çok kanatlı pervaneler kullanıma girdi. Makinelerin beygirgücünün gün geçtikçe artması da pervanelerin geliştirilmesine katkıda bulundu. Bir süre sonra gemilere birden çok makine ya da motor koyulmaya başlandı; böylece her makine kendi pervanesini çalıştırarak ona itme, hız ve manevra yeteneği kazandırdı.
  Brunel'in üçüncü gemisi Great Eastern 1858'de denize indirildi. 211 m uzunluğunda, 27.400 ton'luk bu gemi, 400 personel, 4.000 yolcu taşımaktaydı ve 19. yüzyıl'ın sonuna kadar dünyanın en büyük gemisi olarak kaldı. Great Eastern, altı direk ve oldukça gösterişli yelkenler içermesinin yanı sıra, bir buhar makinesi tarafından çalıştırılan yandan çarklı kanatlar, ikinci bir makine tarafından çalıştırılan bir pervane, dümen dolabına enerji veren üçüncü bir buhar makinesi taşıyordu.
  Sonraki 20 yıl içinde, pervaneli gemiler yandan çarklıların yerini aldıkça, motorları da güne geçtikçe gelişti. Daha güçlenen makinelerin çoğu, çeşitli türlerden bileşik makinelerdi. Buhar önce yüksek basınçlı bir silindirde kullanılıyor, sonra alçak basınçlı öbür silindirlere aktarılıyordu. 19. yüzyıl'ın ikinci yarısından sonra benimsenen karşılıklı hareket eden buharlı makine, silindirleri dikey olarak piston kollarının ve krankların üstüne yerleştirilen üçlü ya da dörtlü bir genişleme motoruydu. Yeni geliştirilen kazan çeşitleri de çok daha yüksek basınçlarda buhar üretecek yetenekteydi.
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Motorlu gemiler Pervaneli Forum Tarih
Motorlu taşıtların çevreye zararları kısaca Motorlu Araçlar Dünyası 6 Nisan 2014
Motorlu Taşıtların Çevreye Zararları Nedir Suları Nasıl Kirletir Doğa ve Bitkiler 29 Ocak 2014
Motorlu Testerenin İcadı Hakkında Kısa Bilgi Bilim & Teknoloji 30 Mayıs 2013
2012 Yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Oranları Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 28 Aralık 2011
2011 Yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Tutarları Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 27 Eylül 2010

Bu Sayfayı Paylaş